Հույս ունենք, որ մեր միջազգային գործընկերների ջանքերով հնարավոր կլինի Ադրբեջանին վերադարձնել կառուցողական դաշտ. Արթուր Հովհաննսյան 11/17/2023   11:19  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի Վաշինգտոնյան բանակցություններից հրաժարաումը բացասական ենք գնահատում և կոչ ենք անում ավելի արդյունավետ և կառուցողական քննարկումների դաշտ վերադառնալ։ Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության» քարտուղար Արթուր Հովհաննսյանը։
«ԱՄՆ-ի և ԵՄ մեր գործընկերները հաստատապես կանգնած են խաղաղության օրակարգի կողքին, մենք հույս ունենք, որ եվրոպական մեր գործընկերները միջնորդությամբ առաջիկայում հնարավորություն կստեղծվի ստեղծել այն հարթակը, որտեղ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը կկարողանան նստել և քննարկել խաղաղության օրակարգը»։
Դիտարկմանը, թե արդյոք արդեն կարելի է արձանագրել որ մինչև տարեվերջ անհնար կլինի խաղաղության շուրջ որևէ փաստաթղթի ստորագրում՝ Հովհաննիսյանն ասաց, եկեք չշտապենք և ասենք, թե գրեթե անհնար է կամ հաստատապես անհնար է։ «Որևէ բան չեմ բացառում և մենք կառուցողական կերպով առաջ ենք շարժվում խաղաղության օրակարագով, հույս ունենք, որ մեր միջազգային գործընկերների միջնորդությամբ ու ջանքերով հնարավոր կլինի առաջ շարժվել ու Ադրբեջանին վերադարձնել կառուցողական դաշտ»։
08:24 17/11/2023  |  ՄամուլԻշխանությունն ավելացնում է օր-օրի աճող պետական պարտքը․«Հրապարակ»
08:19 17/11/2023  |  ՄամուլՔՊ-ում փակ հանդիպում է տեղի ունեցել. ՀՌՀ անդամ կընտրեն․«Հրապարակ»
08:15 16/11/2023  |  ՄամուլՔՊ-ական պատգամավորը հեղափոխությունից հետո մեծ ձեռքբերումների է հասել. ինչ ունեցվածք ունի Դանիելյանը. «Ժողովուրդ»
08:08 16/11/2023  |  ՄամուլՔՊ-ական «կին առաջնորդների» «վոյաժները»․ «Հրապարակ»
08:06 16/11/2023  |  ՄամուլՔՊ-ականին հեռացնելու որոշումը խորը արմատներ ունի. ում հետ է խնդիրներ ունեցել Ասիլյանը. «Ժողովուրդ»
08:01 16/11/2023  |  ՄամուլՔաղաքացուն աղքատացնող քաղաքականություն. ի՞նչ փոփոխություններ են անելու. «Փաստ»
08:03 15/11/2023  |  ՄամուլԱնահիտ Ավանեսյանի պաշտոնավարմանը քիչ ժամանակ է մնացել. ՔՊ-ական պատգամավորը դեմարշ է սկսել. «Ժողովուրդ»
07:59 15/11/2023  |  ՄամուլԿստուգվեն պաշտոնյաների նախորդ տարիների հայտարարագրերը. անճշտություններ են եղել. «Ժողովուրդ»

В правящей силе Армении прокомментировали побег Азербайджана с предстоящих переговоров в Вашингтоне 11/17/2023   13:03  |  Политика
В правящей парламентской фракции Армении оценивает отказ Азербайджана от переговоров в Вашингтоне негативно и призывают вернуться в русло более эффективных и конструктивных дискуссий. Об этом заявил секретарь парламентской фракции «Гражданский  договор» Артур Ованнисян.
"Наши партнеры из США и ЕС решительно поддерживают мирную повестку дня. Мы надеемся, что при посредничестве наших европейских партнеров в ближайшем будущем представится возможность создать ту платформу, в рамках которой Армения и Азербайджан смогут сесть за стол переговоров и обсудить мирную повестку дня», - сказал Ованнисян.
В ответ на ремарку о том, можно ли уже констатировать невозможность подписания какого-либо документа до конца текущего года, Ованнисян призвал не торопиться с выводами.
"Давайте не будем спешить и говорить, что это практически невозможно или определенно невозможно», - отреагировал депутат.
"Я ничего не исключаю, и мы конструктивно продвигаемся вперед по повестке дня мира. Надеемся, что при посредничестве наших международных партнеров удастся продвинуться и вернуть Азербайджан в конструктивное русло", - добавил он.
12:34 16/11/2023  |  Лента новостейПашинян заявил о согласовании трех принципов мирного договора с Азербайджаном(ВИДЕО)