ՄԻԵԴ-ը Բաքվից տեղեկություն է ստացել ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին 08/15/2023   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻԵԴ-ը Բաքվից տեղեկություն է ստացել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից՝ նշելով, որ տեղեկությունները փոխանցվել են հարազատներին:
Հիշեցնենք, որ Արցախի դատախազությունը հայտնել էր, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, ԼՂ Ասկերանի շրջանի Խնձրիստան գյուղի բնակիչ Ռաշիդ Արամայիսի Բեգլարյանը Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղից ոտքով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի Հակարիի կամրջին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի պահանջների խախտմամբ տեղադրված հսկիչ-անձնագրային կետը շրջանցելով՝ ՀՀ գնալու ճանապարհին, Ադրբեջանի Հանրապետության անհայտ զինծառայողների կողմից ըստ ազգային պատկանելության, Ռ. Բեգլարյանի կամքին հակառակ, բռնության գործադրմամբ գաղտնի առևանգվել է, ինչին հետևել է վերջինիս անհետանալը։
17:56 09/08/2023  |  ՔաղաքականՄԻԵԴ-ը հայկական կողմին է փոխանցել Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ Ադրբեջանի ներկայացրած տեղեկությունները
17:38 07/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ադրբեջանցիների կողմից առևանգված 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին
19:29 03/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին 10 օր ժամանակ է տվել Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին տեղեկություն տալու համար
15:18 03/08/2023  |  ՔաղաքականԲաքուն հայտնում է Վագիֆ Խաչատրյանին նախնական հարցաքննության ենթարկելու մասին
12:50 03/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՄԻՊ-ը այցելել է առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանին
11:33 03/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱկցիայի մասնակիցները փակել են ԿԽՄԿ գրասենյակի մուտքը
14:31 02/08/2023  |  ՔաղաքականՄեզ չի հաղորդվում, թե ինչու է Վագիֆ Խաչատրյանը հրաժարվել կապ հաստատել հարազատների հետ. Սիրանուշ Սահակյան (տեսանյութ)

ЕСПЧ получил от Баку данные о похищенном азербайджанцами жителе Арцаха Рашиде Бегларяне 08/15/2023   14:04  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) получил от Баку данные о похищенном Азербайджаном жителе Арцаха Рашиде Бегларяне. Об этом "ФактИнфо" сообщили в офисе представителя по международным правовым вопросам.
В офисе отметили, что полученные сведения переданы родным.
Ранее Генпрокуратура Арцаха сообщила, что 1 августа 2023 года около 17:00 житель села Хндзристан Аскеранского района Республики Арцах Рашид Арамаисович Бегларян пешком направлялся из села Хин Шен Шушинского района в Армению в обход азербайджанского КПП, установленного в нарушение требований пункта 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года на мосту Хакари в Лачинском коридоре, обеспечивающем связь между НКР и Республикой Армения. По пути он был тайно похищен неизвестными военнослужащими Азербайджанской Республики с применением насилия, после чего исчез.