Որոնք են Արցախի նախագահի կողմից ակնարկած հաջորդ քայլերը` պարզաբանում է մամուլի քարտուղարը 07/25/2023 13:06 | Քաղաքական
Այսօր՝ հուլիսի 25-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հրավիրված համաժողովրդական հանրահավաքով ամփոփվելու է Արցախի ապաշրջափակման համար պայքարի հերթական փուլը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցին ի պատասխան, թե Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կողմից հայտարարված մեկշաբաթյա նստացույցի արդյունքներն ինչպիսի՞ն են և Նախագահի ակնարկած հաջորդ քայլերը որո՞նք են՝ ասել է Նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը:
«Նախագահ Հարությունյանը մեկշաբաթյա նստացույցի ընթացքում ունեցել է մի շարք հանդիպումներ, քննարկումներ, հեռախոսազրույցներ: Երեկ նախագահը նստացույցի շարժառիթ հանդիսացած իրավիճակի, Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի, հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ շուրջ երկու ժամանոց ասուլիս է ունեցել օտարերկրյա և սփյուռքյան լրատվամիջոցների հետ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում նախագահ Հարությունյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննակումները նվիրված են եղել ստեղծված իրավիճակին համարժեք քայլերի և լուծումների հստակեցմանը: Հուլիսի 26-ին, ամփոփելով նստացույցի, հանրահավաքի և մի շարք այլ ընթացիկ զարգացումների միջանկյալ արդյունքները, Արցախի Հանրապետության նախագահը հանդես կգա հայտարարությամբ՝ հետագա քայլերի մասին»,- ասել է Լ. Ավանեսյանը:

Пресс-секретарь президента Арцаха рассказала, каковы намеченные президентом Арцаха дальнейшие шаги 07/25/2023   13:16  |  Политика
Сегодня, 25 июля, очередной этап борьбы за деблокаду Арцаха завершится всенародным митингом на площади Возрождения Степанакерта.
Об этом в ответ на вопрос «Арцахпресс», каковы итоги объявленной президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном недельной сидячей акции протеста и какие дальнейшие шаги обозначены президентом, сказала пресс-секретарь президента Лусине Аванесян.
"В ходе недельной сидячей акции протеста президент Арутюнян провел ряд встреч, обсуждений и телефонных разговоров. Вчера президент провел двухчасовую пресс-конференцию с зарубежными СМИ и со СМИ диаспоры относительно ситуации, ставшей причиной сидячей акции протеста, возникшей в Арцахе гуманитарной катастрофы и перспектив урегулирования конфликта. В течение недели обсуждения с участием президента Арутюняна были посвящены выяснению шагов и решений, адекватных создавшейся ситуации. 26 июля, подводя промежуточные итоги сидячей акции протеста, митинга и ряд других текущих событий, Президент Республики Арцах выступит с заявлением о дальнейших шагах", - сказала Л. Аванесян.