Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ 06/25/2023   13:43  |  Կյանքն՝ Արցախում
Այսօր՝ հունիսի 25-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ 9 ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ՝ տասնօրյա լիակատար արգելափակումից հետո։ Դեռևս բազմաթիվ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն և Արցախ վերադարձին: «Փաստինֆոին» այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 16 բուժառուների (ուղեկցողների հետ միասին), ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ինչպես նաև Արցախ տեղափոխել հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք և բժշկական պարագաներ։
Այս պահի դրությամբ «Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
16:57 24/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԾայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող մեկ տարեկան երեխան Արցախից ուղղաթիռով տեղափոխել է «Արաբկիր» ԲԿ
13:22 24/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԾայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող փոքրիկը Արցախից խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է Հայաստան
11:21 24/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում իրականացվել է շուրջ 15 մլրդ դրամի ծրագիր. Հայկակ Արշամյան
08:34 24/06/2023  |  ՄամուլԱկցիաները դադարեցվել են․ «Հրապարակ»
08:21 24/06/2023  |  ՄամուլՄիայն «թղթե շերեփներ», եթե չկա հետևանք. «Փաստ»
08:05 24/06/2023  |  ՄամուլԻնչպես է ոմանց հաջողվում դուրս գալ շրջափակումից․ «Հրապարակ»
07:59 24/06/2023  |  ՄամուլԻշխանության ներկայացուցիչները փորձում են խոչընդոտներ ստեղծել «Հայաքվեի» համար. «Փաստ»
23:24 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհորդի նիստ
22:50 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկել է պարենային ապահովմանն առնչվող խնդիրները
22:37 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում սպառվում են նաեւ հացի պաշարները․ Արցախում սով է․ Նաիրա Զոհրաբյան

После десятидневной полной блокады МККК возобновил перевозку 15 пациентов из Арцаха в Армению 06/26/2023 00:17 | Арцах
25 июня после десятидневной полной блокады15 пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Арцаха вместе с 9 сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Арцахского офиса МККК. Многие пациенты все еще ждут перевода в Республику Армения и возвращения в Арцах. Об этом сообщил советник госминистра Арцаха Артак Бегларян со ссылкой на Минздрав республики.
В течение дня планируется вернуть в Арцах 16 пациентов (вместе с сопровождающими), направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, а также доставить в Арцах срочно необходимые медикаменты и предметы медицинского назначения.
"Хочу отметить, что передвижение российских миротворцев по Кашатагскому (Лачинскому) коридору не восстановлено, а это значит, что поставки продовольствия и других срочных товаров до сих пор полностью заблокированы Азербайджаном", - написал Бегларян.