Իրանն է Սյունիքի անվտանգության գլխավոր հովանավորը, իսկ «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող սպառնալիքը առաջին հերթին չեզոքացնում է Իրանը. թուրքագետ 06/14/2023   15:15  |  Մեկնաբանություն
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի այսօրվա ասուլիսից մի հատված. «Գալով Զանգեզուրի միջանցքին։ Դա Հայաստանի հետ կապված հարց չէ։ Զանգեզուրի միջանցքի խնդիրը կապված է Իրանի հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Վարուժան Գեղամյանը.
«Այս հարցում Իրանի նման դիրքորոշումը և՛ Ադրբեջանին, և՛ մեզ տխրեցնում է»։
Այս խոսքը հերթական ապացույցն է, որ Իրանն է Սյունիքի անվտանգության գլխավոր հովանավորը, իսկ «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող սպառնալիքը առաջին հերթին չեզոքացնում է Իրանը»։
16:19 04/06/2023  |  ՄեկնաբանությունԻսկ հիմա երեկ Թուրքիայում ստեղծված նոր կառավարության մասի հակիրճ. ագրեսիվ ռազմականացված քաղաքականությունը շարունակվելու է. թուրքագետ
13:53 04/06/2023  |  ՄեկնաբանությունԷրդողանի ու Ալիևի առաջ կռացած ու կքած վիճակում ծիծաղում էր՝ Հայաստանի ոչնչացումը իրականացնողների հետ. թուրքագետ
11:39 29/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԷրդողանի՝ իշխանության մնալը կարող է հավելյալ ճգնաժամ հարուցել թուրքական պետության համար որոշ ժամանակ անց, ինչը մեզ համար փոքրիկ հնարավորությունների պատուհան կարող է բացել. թուրքագետ
15:35 26/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԵթե գաղտնալսում են, ուրեմն ասածներս ճշմարտություն են և մեր թշնամիների համար վտանգ են ներկայացնում. թուրքագետ
18:22 24/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանում առաջիկա ամիսների համար կա երկու հստակ ճանապարհ. թուրքագետ
11:15 27/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի փրկությունը ուրիշ երկրների ղեկավարների մահվան մեջ չէ, այլ՝ մեր պետության վերածննդի. թուրքագետ
17:09 23/04/2023  |  ՄեկնաբանությունԱհա, թե ինչի համար էր ՀՀ դե-ֆակտո կապիտուլյանտ վարչապետը երեք օր շարունակ պնդում, որ «ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը.թուրքագետ
18:25 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը Ադրբեջանի մաս ճանաչողը պետական ու ազգային դավաճան է. թուրքագետ
20:32 13/04/2023  |  ՔաղաքականԳրեթե բոլոր հայ տղամարդիկ դառնալու են փաստացի լեգիտիմ թիրախ Ադրբեջանի համար․ Գեղամյան

Гегамян: слова Эрдогана являются очередным доказательством того, что Иран – главный гарант безопасности Сюника 06/14/2023   15:44  |  Комментарий
Сегодняшнее заявление президента Турции Эрдогана - очередное доказательство того, что Иран – главный гарант безопасности Сюника. Об этом написал тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян на своей странице в Facebook.
В частности, эксперт привел отрывок из пресс-конференции из сегодняшней пресс-конференции Эрдогана, в ходе которой он заявил: "Что касается "Зангезурского коридора", то это не проблема, связанная с Арменией. Проблема "Зангезурского коридора" связана с Ираном. Подобная позиция Ирана в этом вопросе огорчает и Азербайджан, и нас".
"Эти слова – очередное доказательство того, что Иран – главный гарант безопасности Сюника, а угрозу под названием "Зангезурский коридор", в первую очередь, нейтрализует Иран", - написал эксперт.
14:12 14/06/2023  |  Актуальная темаВС Азербайджана открыли огонь по армянским позициям в районе Ерасха – Минобороны Армении