ԵՄ առաքելությունը ծրագրում է եւս երեք օպերացիոն հանգույց հիմնել Ջերմուկում, Իջևանում և Եղեգնաձորում 06/07/2023   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստան ժամանած ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը ծրագրում է առաջիկա ամիսներին երեք հավելյալ օպերացիոն հանգույց հիմնել Ջերմուկում, Իջևանում և Եղեգնաձորում։ Առաքելության ներկայացուցիչները համոզմունք ունեն, որ սա թույլ կտա մոտ ապագայում աստիճանաբար հիմնել լիարժեք օպերացիոն գործընթաց: Այս մասին հայտարարել է առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը՝ ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ Մարտունիում:
«Մեր նպատակն է, ի թիվս այլ հարցերի, նպաստել սահմանամերձ շրջանների անվտանգության կայունացմանը։ Եվ, ըստ բազմաթիվ հայ պաշտոնյաների, Եվրոպական Միության քաղաքացիական առաքելությունը նպաստել է իրավիճակի որոշակի կայունացմանը։ Այնուամենայնիվ, իրավիճակը մնում է անկայուն», - ավելացրեց պարոն Ռիտերը:
Հանդիպման շրջանակներում Ռիտերը նաև հայտնել է, որ Հայաստանում իրականացված գործունեության առաջին եռամսյակում առաքելությունը իրականացրել է ավելի քան 300 պարեկություն Գորիսում, Ջերմուկում և Մարտունիում տեղակայված հանգույցներում: Իր խոսքով՝ ամեն շաբաթ պարեկներն անցնում են ավելի քան 3800 կմ տարածություն:
17:21 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոդիտորդներն այսօր այցելել են Սոթքի հանքավայր. Ռուզաննա Գրիգորյան
18:09 10/04/2023  |  ՄեկնաբանությունԻ՞նչ է նշանակում աշխատել Հայաստանի տարածքի վրա, ՀՀ սահմանի երկայնքով և կիսել ինֆորմացիան Ադրբեջանի հետ. Աշոտյան
12:06 10/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԵՄ առաքելության ներկայությունը Ադրբեջանի սահմանի մոտ «անհանգստություն է առաջացնում Բաքվում»
07:35 22/03/2023  |  ՄամուլԻնչու են ԵՄ դիտորդները լռում․«Հրապարակ»
07:21 07/03/2023  |  ՄամուլԵՄ դիտորդները նախընտրել են համեմատաբար ավելի անվտանգ հատվածում տեղակայվել․ «Հրապարակ»
07:56 21/02/2023  |  ՄամուլՀանուն խաղաղության հաստատմա՞ն․ «Հրապարակ»
15:14 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում իր աշխատանքն է սկսել ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը՝ կազմված շուրջ 100 անդամից
11:11 16/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ քաղաքացիական առաքելության կազմում ներգրավված կլինի Գերմանիայից 15 ոստիկան

Миссия ЕС планирует открыть еще три оперативных центра в Джермуке, Иджеване и Ехегнадзоре 06/07/2023 14:29 | Лента новостей
Миссия ЕС в Армении планирует открыть еще три дополнительных оперативных центра в Джермуке, Иджеване и Ехегнадзоре в ближайшие месяцы.
Представители миссии убеждены, что это позволит постепенно наладить полноценный операционный процесс в будущем. Об этом заявил глава миссии Маркус Ритер в Мартуни.
"Наша цель, помимо прочих вопросов, - способствовать стабилизации безопасности в приграничных районах. И, по мнению многих армянских официальных лиц, гражданская миссия Евросоюза способствовала определенной стабилизации обстановки. Тем не менее обстановка остается нестабильной», - добавил Ритер.
Ритер также сообщил, что в первые три месяца с начала работы миссия провела в общей сложности более 300 патрулей из своих центров, размещенных в Горисе, Джермуке и Мартуни. По его словам, каждую неделю патрули преодолевают более 3800 км.