Ինձ արգելվում է բացակայել երկրից՝ Արցախի հարցը միջազգային հարթակներում չբարձրաձայնելու համար. Արմեն Աշոտյան 06/06/2023   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հրաժարվում է մեկնաբանել իր հնարավոր ձերբակալության մասին մամուլում տարածված տեղեկությունը։
Հայաստանի Հանրապետության Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակում, հայրենիքի ապագայով մտահոգությունների ֆոնին, ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նկատեց Ա.Աշոտյանը, սեփական ճակատագիրը կամ կարիերան երկրորդային են դառնում։
Կրթության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ հնարավոր հետապնդում հարուցելու հարցը լայն տարածում ստացավ հատկապես նախորդ տարվա վերջերին, երբ իրավապահները կալանավորեցին բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր, 70-ն անց Միքայել Նարիմանյանին՝ դեռեւս 2015 թ. համալսարանից խոշոր չափերի ենթադրյալ հափշտակության առիթով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ Մամուլի տեղեկություններով՝ Նարիմանյանին արգելանքի վերցնելու հիմնական նպատակն էր՝ ցուցմունք ստանալ Արմեն Աշոտյանի դեմ։ Վերջինիս մեղադրանք առաջադրելու մասին պաշտոնական հայտարարություն առ այս պահը չի եղել, սակայն իրավապահները թույլ չեն տալիս, որ նա մեկնի երկրից։
«Այս գործը հենց ամենասկզբից անհեթեթ էր, ամբողջությամբ քաղաքականացված։ Դրա ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ իմ հանդեպ այս պահին կիրառվող խափանման միջոցը երկրից չբացակայելը չարաշահվում է իրավապահ համակարգի կողմից»,- ասաց նա։
ՀՀԿ փոխնախագահի խոսքով՝ այդ չարաշահումները վերաբերում են ոչ միայն վերջին դեպքին։ Վերջին 5 ամիսների ընթացքում ինքը 4 անգամ մերժում է ստեցել՝ արտերկիր մեկնելու հարցում։ Այդ բոլոր այցերի ընթացքում, իր խոսքով, ինքը նախատեսում էր մասնակցել միջազգային խոշոր քաղաքական հավաքների։
«Այսինքն, զրկվել եմ հնարավորությունից՝ բարձրաձայնելու Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի իրական օրակարգը, ճշմարտությունը հասցնելու այնտեղ, հանդիպումներ ունենալու եվրոպական և միջազգային գործընկերների հետ։ Այս ամենն այն պատճառով, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության շահը»,- ասաց նա։
Արմեն Աշոտյանն իր դեմ կիրառվող խափանման միջոցը գնահատում է որպես խախտում։ Իր խոսքով՝ այդ երևույթն անթույլատրելի է համարվել նաև միջազգային ու եվրոպական կառույցների կողմից։ Այդ քայլերը որակվել են որպես անթույլատրելի չարաշահում՝ քաղաքական մրցակիցների նկատմամբ, և անընդունելի երևույթ՝ ժողովրդավարական հասարակության համար։
Նշենք, որ Արմեն Աշոտյանն օրերս հրավիրված էր Ավստրիա՝ Արցախի հարցով փակ քննարկման, սակայն Աշոտյանի համար ՍԵԿՏ-ը փակել ու թույլ չեն տվել, որ մեկնի ՀՀ-ից, ուստի նրա փոխարեն Հայկ Մամիջանյանին է ՀՀԿ-ն գործուղել։
16:11 24/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՍերժին մերժելը Արցախը ծախելու գեոպոլիտիկ դոմինոյի առաջին քայլն էր. Աշոտյան
21:52 18/05/2023CDI-ը այսօր Սլովենիայում կայացած նիստում դատապարտել է քաղաքական դրդապատճառներով քրեական գործեր հարուցելը․ Աշոտյան

Армен Ашотян назвал причину, по которой ему отказывают в выезде из страны 06/06/2023   14:08  |  Лента новостей
Заместитель председателя Республиканской партии Армении(РПА) Армен Ашотян отказывается комментировать муссируемые в прессе сведения о своем возможном задержании.
Как отметил Армен Ашотян в беседе с "ФактИнфо", в сложившейся вокруг Армении и Арцаха ситуации, на фоне опасений за будущее родины собственная судьба или карьера отходят на второй план.
Вопрос о начале возможного преследования в отношении бывшего главы Минобрнауки Армении Армена Ашотяна широко муссировался особенно в конце минувшего года, когда правоохранители арестовали экс-ректора Ереванского государственного медицинского университета(ЕГМУ) Микаела Нариманяна в рамках уголовного дела, возбужденного по факту хищения в крупных размерах в вузе еще в 2015 году. По сведениям СМИ, основная цель ареста Нариманяна - получить показания против Ашотяна.  Официальных сообщений о предъявлении обвинения последнему до сих пор не поступало, однако правоохранители не разрешают ему выехать из страны.
"Это дело изначально было абсурдным, полностью политизированным. Одним из доказательств того является то, что примененная на данный момент мера пресечения в отношении меня в виде подписки о невыезде является злоупотреблением со стороны правоохранительной системы", - сказал он.
По словам зампреда РПА, эти злоупотребления касаются не только последнего случая. За последние пять месяцев ему четырежды было отказано в выезде за рубеж. В ходе всех этих визитов, по словам политика, он планировал участвовать в крупных международных политических сборах.
"Иными словами, я лишен возможности поднимать вопросы злободневной повестки дня народа Армении и Арцаха, доносить правду, проводить встречи с европейскими и другими международными партнерами. И все это происходит по той причине, что Никол Пашинян не представляет интересы Республики Армения",- сказал он.
Армен Ашотян расценивает применяемую против него меру пресечения как нарушение. По его словам, ее сочли недопустимой также международные и европейские структуры. Эти шаги были квалифицированы как недопустимое злоупотребление в отношении политических соперников и как неприемлемое для демократического общества явление.
Отметим, что Армен Ашотян на днях был приглашен в Австрию на закрытую дискуссию по Арцахскому вопросу, однако ему не позволили покинуть пределы страны, поэтому РПА вместо него командировала туда Айка Мамиджаняна.