Բոլորի համար հստակ է, որ ապաշրջափակման դեպքում Հայաստանի տարածքում սահմաններն ամբողջությամբ վերահսկելու է հայկական կողմը․ Արմեն Գրիգորյան 06/05/2023   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարծում է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացում ներգրավված բոլոր գործընկերների համար հստակ է դարձել, որ ապաշրջափակման դեպքում Հայաստանի տարածքում սահմանային վերահսկողությունն ամբողջությամբ իրականացնելու են հայկական ծառայությունները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արմեն Գրիգորյանն այս մասին ասել է Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ։ «Ապաշրջափակման մասով մի կարևոր բան կա։ Կարծում եմ այլևս հստակ է բոլոր ներգրավված գործընկերների համար, որ սահմանների վերահսկողությունն ամբողջովին իրականացնելու է հայկական կողմը։ Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում շատ հստակ է»,- ասել է Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը մանրամասնեց, որ ապաշրջափակման հարցում երեք հիմնական սկզբունք կա, որոնց հայկական կողմը հետևում է։ Խոսքը Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհների նկատմամբ սուվերենության և իրավազորության մասին է։ Հայաստանը կարևորում է նաև փոխադարձության սկզբունքը, այսինքն՝ Հայաստանն էլ պետք է Ադրբեջանի տարածքով տեղաշարժի հնարավորություն ստանա։
Գրիգորյանի խոսքով՝ ապաշրջափակումը կարող է տեղի ունենալ այս սկզբունքների շրջանակում։ «Գիտեք, որ երկար ժամանակ Հայաստանի վրա տարբեր ձևերով ճնշումներ էին գործադրվում այս սկզբունքներից դուրս որևէ լուծում գտնելու համար։ Ներկայումս ավելի հստակ է դարձել, որ Հայաստանն այդ քայլին չի գնալու»,- ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Նա հավելել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի նպատակներից մեկը Հայաստանի վրա ռազմական ճանապարհով ճնշում գործադրելն էր, որպեսզի վերջինս ապաշրջափակման հարցում իր դիրքորոշումը փոխի, սակայն Հայաստանը հաստատակամ է այս հարցում։

После разблокирования пограничный контроль будет осуществлять Армения - Григорян 06/05/2023   14:53  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян считает, что всем партнерам, участвующим в процессе разблокирования региональных коммуникаций, понятно, что после разблокирования пограничный контроль на территории Армении будет полностью осуществляться Арменией, ее службами. Об этом, как передает «Арменпресс», Армен Григорян заявил в интервью Общественному телевидению. «По части разблокирования есть одна важная вещь. Думаю, теперь всем заинтересованным партнерам понятно, что пограничный контроль будет полностью осуществляться армянской стороной. Позиция Армении по этому вопросу довольно четкая», - сказал Григорян.
Григорян уточнил, что в вопросе разблокировки есть три основных принципа, которых придерживается армянская сторона. Речь идет о суверенитете и юрисдикции над дорогами, проходящими по территории Армении. Армения также подчеркивает принцип взаимности, то есть Армении также должна быть предоставлена возможность передвижения по территории Азербайджана.
По словам Григоряна, разблокировка может пройти в рамках этих принципов. «Вы знаете, что на Армению долгое время различными способами оказывалось давление, чтобы найти решение вне этих принципов. В настоящее время стало понятно, что Армения не пойдет на это», - заверил секретарь Совета безопасности Армении.
Он добавил, что одной из целей сентябрьской агрессии Азербайджана против Армении 2022 года было оказание давления на Армению военным путем для изменения позиции по разблокированию, но Армения в этом вопросе непреклонна.