Ադրբեջանի 86 հազար 600 քառակուսի կիլոմետրը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը. Փաշինյան (տեսանյութ) 05/22/2023   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի 86 հազար 600 քառակուսի կիլոմետրը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը: Այսօր բացահայտ հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը` պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանը ճանաչելով Ադրբեջանի 86,600 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը, արդյո՞ք ճանաչում է Արցախը Ադրբեջանի մաս:
Միաժամանակ նա հավելել է, թե ասում են, որ ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Բաքու- Ստեփանակերտ ֆորմատով:
«Հայաստանի այսօրվա կառավարությունը ինչ ասի-չասի, ՀՀ բոլոր կառավարությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ես ավելի եմ կոնկրետացրել և ավելի կոնկրետ դժվար եմ պատկերացնում՝ ինչպես կարող եմ ասել: 86 600 քառակուսի կմ տարածքային ամբողջականությունը ՀՀ-ն պատրաստ է ճանաչել և մեր ընկալմամբ Ադրբեջանը պատրաստ է ճանաչել Հայաստանի 29 800 քառակուսի կմ տարածքային ամբողջականությունը: Եթե ճիշտ ենք հասկանում այս հարցում Ադրբեջանի հետ իրար, ՀՀ-ն այո, ճանաչում է Ադրբեջանի 86 600 քառակուսի կմ տարածքային ամբողջականությունը այն ըմբռնմամբ, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29 800 քառակուսի կմ տարածքը:
Երկրորդ, ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով: Մենք կարևոր ենք համարում այդ բանակցությունների միջազգային երաշխիքների ստեղծումը: Նկատի ունենք, որ կարող է ԼՂ հայության իրավունքների եւ անվտանգության հարցը ուղղակի մոռացության մատնվել եւ Ադրբեջանը շարունակի ուժային լծակի գործադրմամբ ԼՂ հայության էթնիկ զտման և ցեղասպանության քաղաքականություն իրականացնել: Մենք կարևոր ենք համարում, որ լինեն երաշխիքներ, որ այդ քաղաքականությունը չի շարունակվելու»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
13:37 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՂրղզստանում կայանալիք առաջիկա ՀԱՊԿ զորավարժություններին Հայաստանի մասնակցության հարցը քննարկման փուլում է.Փաշինյանը չի հաստատում ՀԱՊԿ առաջիկա զորավարժության մասնակցության հարցը
13:23 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե բեկորը սպաներ Աշոտ Փաշինյանին` Աննա Հակոբյանը կլիներ հերոսածին մայր, իսկ որ բեկորը միլիմետրերով շրջանցել է՝ նա էլ հերոսածին մայր չէ՞. Փաշինյան
13:20 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարծում, թե մինչև հինգշաբթի Մոսկվայում կայանալիք հանդիպմանը, իրատեսական է Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը.Փաշինյան
13:06 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵս չեմ կարծում, թե Արևմուտքը որևէ մեկի ձեռքը բռնել է և թույլ չի տալիս, որ իր պատրավորությունները կատարվեն.Փաշինյանը՝ Լավրովի հայտարարության մասին
12:43 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄասիս Մելքոնյանի երդման արարողությունը տեղի ունեցավ ԲԴԽ-ում
12:38 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ առաքելությունը Հայաստանի տարածքում չի գործում, պարզ պատճառով՝չի մատնանշում, թե որն է իր պատկերացրած ՀՀ տարածքը. Փաշինյան (տեսանյութ)
12:34 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը համաձայն է 1975թ․ քարտեզով նշված սահմանից զորքերի հետքաշման առաջարկին, բայց Ադրբեջանի կողմից տեղաշարժ չկա․ Փաշինյան

Территория Азербайджана в 86,6 тыс. кв. км включает в себя и Нагорный Карабах - Пашинян 05/22/2023   15:05  |  Лента новостей
Территория Азербайджана площадью 86,6 тыс. кв. км включает в себя и Нагорный Карабах. Об этом заявил в понедельник премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции, отвечая на вопрос о том, что входит в территорию Азербайджана площадью 86,6 тыс. кв. км.
"Но следует констатировать, что мы говорим, что вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха должен обсуждаться в формате Баку – Степанакерт", - сказал он.
На прямой вопрос журналиста, заявляет ли нынешнее правительство Республики Армения Арцах частью Азербайджана, Пашинян заявил: "Не важно, что скажет правительство Армении, все правительства признают территориальную целостность Азербайджана. Конкретнее, трудно представить, что я могу такое заявить. Но Республика Армения готова признать территориальную целостность в 86,6 тыс. квадратных километров".
"И в нашем понимании Азербайджан готов признать территориальную целостность Армении площадью 29 800 кв км. Если мы с Азербайджаном верно понимаем друг друга в этом вопросе, то Республика Армения признает территориальную целостность Азербайджана в пределах 86 600 кв. км с тем восприятием, что Азербайджан признает территориальную целостность Армении в пределах 29 800 кв км", – заявил он.
Премьер РА отметил, что вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха должны обсуждаться между Степанакертом и Баку, при этом необходимо создание международных гарантий.
"Мы имеем в виду, что вопрос прав и безопасности Нагорного Карабаха может быть предан забвению и Азербайджан с применением силового рычага продолжит проводить политику этнической чистки и геноцида армян Нагорного Карабаха. Для нас важно наличие гарантий того, что эта политика не продолжится", – заключил премьер РА.