Արդեն 10 օր է՝ Արցախից ՀՀ չեն կարողանում տեղափոխվել շտապ բժշկական միջամտություն պահանջող հիվանդները. ԿԽՄԿ-ն այս պահին երկխոսության մեջ է 05/10/2023   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհին՝ Լաչինի միջանցքում, Ադրբեջանի կողմից ապօրինի անցակետ դնելու պատճառով արդեն 10 օրից ավելի է, ինչ բուժման հրատապ անհրաժեշտություն ունեցող արցախցիներն անգամ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ չեն կարողանում տեղափոխվել ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ ԿԽՄԿ հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ որպես չեզոք միջնորդ կազմակերպություն այս պահին երկխոսության մեջ են որոշում կայացնողների հետ՝ կապված մի քանի ընթացակարգերի հետ, որոնք համաձայնեցման և հստակեցման կարիք ունեն, որ կարողանան հնարավորինս արագ վերսկսվեն ԿԽՄԿ աջակցության աշխատանքները։
«Խոսքը որոշակի մանրամասների մասին է, որոնք պետք է համաձայնեցվեն և հնարավոր դառնա մարդկանց անվտանգ տեղափոխությունն այն ձևաչափով, որով մենք՝ որպես մարդասիրական կազմակերպություն, առաջնորդվում ենք սովորաբար»,- նշեց Ամատունին։
Նշենք, որ վերջին անգամ Արցախից «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 16 բուժառու Հայաստան է տեղափոխվել ապրիլի 29-ին։
Հարցին՝ ինչ հիմնավորմա՞մբ թույլ չեն տալիս տեղափոխել բուժառուներին, Ամատունին պատասխանեց, որ հարցն ընթացակարգերի որոշակի հստակեցման մասին է, կարիք կա հստակեցնելու շարունակական աշխատանքը՝ այս պայմաններում, արգելքի մասին խոսք չի գնում։
12:42 10/05/2023Արցախի ճանապարհը բացելու պայքարը կշարունակվի այսօր` մայիսի 10-ին, ժամը 18:30-ին՝ Ազատության հրապարակում
08:22 10/05/2023  |  ՄամուլԱրցախում իրոք աղետ է հասունանում․«Հրապարակ»
08:17 10/05/2023  |  ՄամուլՍտեփանակերտի հանրահավաքն Արցախի եւ Հայաստանի որոշ շրջանակներ ծանր են տարել․«Հրապարակ»
07:46 10/05/2023  |  ՄամուլԱրգելվել է ցանկացած տեսակի ապրանքի ներմուծում Արցախ. «Ժողովուրդ»
23:16 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահների ավտոմոբիլային տրանսպորտով Ստեփանակերտ Է հասցվել 306,7 տոննա մարդասիրական բեռ
22:39 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԳ նախարարն Արցախի իշխանությունների ու ժողովրդի անունից ծաղկեպսակ է խոնարհել Եռաբլուրում
16:28 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴա ամենավատ վիճակն է, որի մեջ կարող էինք հայտնվել, բայց այս վիճակից էլ դուրս կգանք
16:22 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսի 20-ին բոլորս դեպի Կոռնիձոր՝ հանուն Արցախի և ընդդեմ Ադրբեջանի (տեսանյութ)

МККК уже 10 дней не может перевезти тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 05/10/2023   14:26  |  Лента новостей
Из-за установки Азербайджаном незаконного КПП в Лачинском коридоре, на единственной дороге, соединяющей Арцах с Арменией, перевозка  нуждающихся в неотложном лечении жителей Арцаха в специализированные медцентры Армении даже при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста(МККК) уже более 10 дней невозможна. Как заявила в беседе с "ФактИнфо" руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни, организация в качестве нейтрального посредника на данный момент поддерживает диалог с принимающими решения лицами в связи с несколькими процедурами, которые нуждаются в согласовании и уточнении, чтобы МККК смог как можно раньше возобновить работу по оказанию содействия.
"Речь идет о некоторых деталях, которые должны быть согласованы, чтобы безопасная перевозка людей стала возможной в том формате, которым мы как гуманитарная организация обычно руководствуемся", — сказала Аматуни.
Отметим, что в последний раз перевозка пациентов из Арцаха в Армению при посредничестве Красного Креста была осуществлена 29 апреля. Тогда в Армению были доставлены 16 пациентов.
На вопрос, на каком основании не допускается перевозка пациентов, Аматуни заявила, что вопрос касается уточнения некоторых процедур, необходимо уточнить непрерывную работу в данных условиях, речь не идет о запрете.