Քաղավիացիայի կոմիտեն պաշտոնապես չի տեղեկացվել, որ Հայաստանի համար փակվում է Թուրքիայի օդային տարածքը․ Կոմիտեի նախագահի օգնական 05/03/2023   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն պաշտոնապես չի տեղեկացվել, որ Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը ՀՀ ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Կոմիտեի նախագահի օգնական Լիլիթ Աղաբեկյանը։
«Քաղավիացիայի կոմիտեն ոչ մի հաղորդագրություն չի ստացել առ այն, որ փակվել է Թուրքիայի օդային սահմանը մեր ինքնաթիռների համար, մինչդեռ նման դեպքերում ցանկացած երկիր՝ մյուս երկրին պաշտոնապես պետք է տեղեկացնի այդ մասին։ Մեզ, համենայդեպս, չեն ծանուցել»,-նշեց Աղաբեկյանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ին Flyone Armenia ավիաընկերության պատկանող Փարիզ-Երևան չվերթի օդանավը ստիպված վայրէջք է կատարել Քիշնևում, քանի որ անակնկալ կերպով Թուրքիայի ավիացիոն ընկերությունները թույլ չեն տվել մեր օդանավին՝ մտնել իրենց երկրի օդային տարածք՝ մինչդեռ Flyone Armenia –ն ստացել էր Թուրքիայի օդային տարածքով երրորդ երկրներ թռիչքներ իրականանացնելու թույլտվություն։
Այսօր էլ Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուն հայտարարել է, թե իրենց երկրի օդային տարածքը փակվել է ՀՀ ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար, քանի որ Երևանում տեղադրվել է «Նեմեսիս» գործողության հեղինակների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող։
Թուրքիան օդային տարածքը փակել է Հայաստանի համար. Չավուշօղլուն ներկայացրել է այն բացելու պայմանները
13:04 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան օդային տարածքը փակել է Հայաստանի համար. Չավուշօղլուն ներկայացրել է այն բացելու պայմանները
13:49 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎենետիկ-Երևան-Վենետիկ չվերթներ՝ շաբաթը երկու անգամ
11:20 09/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«FlyOne Armenia»-ի Երևան-Ստամբուլ-Երևան չվերթը չեղարկվել է օդանավի հրամանատարի որոշմամբ
12:43 04/07/2022  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿFly Arna-ն իրականացրեց առաջին չվերթը դեպի Հուրգադա
15:16 11/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍFLYONE ARMENIA-ն հունիսի 16-ին կիրականացնի Երևան-Բեյրութ-Երևան առաջին չվերթը
16:21 05/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան FLYONE ARMENIA ընկերությանը չի տրամադրել Թուրքիայի օդային տարածքով դեպի եվրոպական երկրներ չվերթերի թույլտվություն
11:04 17/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ ԱՄԷ այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Wizz Air Abu Dhabi-ին թռիչքներ կսկսի դեպի Երևան
15:42 06/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևան-Շարմ Էլ Շեյխ չվերթը հետաձգվել է Իրանի օդային տարածքի փակ լինելու պատճառով

Комитет гражданской авиации Армении не получал от Турции официального уведомления о закрытии своего воздушного пространства 05/03/2023 15:07 | Лента новостей
Комитет гражданской авиации Армении не получал от Турции официальных уведомлений о закрытии своего воздушного пространства для самолетов армянских авиакомпаний. Об этом "ФактИнфо" сообщила помощник главы авиационного комитета Лилит Агабекян.
"Комитет гражданской авиации Армении не получал каких-либо уведомлений о закрытии воздушного пространства Турции для наших лайнеров. Между тем любая страна должна официально проинформировать об этом другую страну. По крайней мере, мы уведомлений не получали", - отметила Агабекян.
Напомним, 29 апреля стало известно, что рейс из Парижа в Ереван совершил вынужденную посадку в Кишиневе из-за закрытия турецкой стороной воздушного пространства для армянской авиакомпании Flyone Armenia.
Как ранее сообщил агентству "Арменпресс" глава совета директоров авиаперевозчика Арам Ананян, авиационные власти Турции без предварительного уведомления и без видимых оснований аннулировали ранее выданное авиакомпании Flyone Armenia разрешение на выполнение полетов в Европу через воздушное пространство Турции.
2 мая турецкие авиационные власти также не выдали компании Flyone Armenia разрешения на транзит (overflight) через свое воздушное пространство. Ввиду сложившейся ситуации компания была вынуждена отменить рейс по маршруту Ереван-Париж-Ереван.
Сегодня глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара закрыла воздушное пространство для Армении для полетов в третьи страны из-за установки памятника, увековечивающего память героев операции "Немезис".