Հռոմի պապը Ուկրաինային և Ռուսաստանին կոչ է արել հրաժարվել հարձակումից 05/01/2023   12:25  |  Միջազգային լրահոս
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել Ուկրաինային և Ռուսաստանին հրաժարվել հարձակումից և ասել, որ պատրաստ է իր ներկայացուցիչներին ուղարկել Մոսկվա և Կիև՝ բանակցություններ կազմակերպելու համար։ Այս մասին Риа գործակալությանն ասել է Լեոնիդ Սևաստյանովը։
«Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է անում ուկրաինական հակամարտության կողմերին հրաժարվել հարձակողական փորձերից և նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Կողմերի ցանկություններին կարելի է հասնել միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ, իսկ մարտի դաշտում անհնար է: Բանակցությունները կբերեն առաջընթացի երկուսի համար: Նա (Հռոմի պապը) պատրաստ է, եթե կողմերը ցանկանան, ցանկացած պահի ուղարկել իրենց բանակցողներին Կիև և Մոսկվա, որոնք կօգնեն սկսել բանակցային գործընթացը»,- ասել է Սևաստյանովը։
Հոկտեմբերին Վատիկանի իրազեկ աղբյուրը գործակալությանը հայտնել էր, որ Սուրբ Աթոռը պատրաստ է անել հնարավոր ամեն ինչ՝ Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար։
Նշենք, որ Զելենսկին ավելի վաղ հրամանագիր է ստորագրել՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններ վարելու անհնարինության մասին։ Նա նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինան ոչ մի բանակցություն չի վարի Ռուսաստանի հետ, քանի դեռ Պուտինը նախագահ է։

Папа Римский Франциск призывает Украину и РФ отказаться от наступления 05/01/2023   12:49  |  Международные новости
Папа Римский Франциск призывает Украину и РФ отказаться от наступления и заявил, что готов отправить в Москву и Киев своих представителей для организации переговоров, рассказал РИА Новости председатель Всемирного союза староверов (ВСС) Леонид Севастьянов, приведя содержание своей недавней беседы с понтификом.
"Папа Римский Франциск призывает стороны украинского конфликта отказаться от попыток наступления и сесть за стол переговоров. Желания сторон можно достигнуть только за столом переговоров и невозможно на поле битвы. Переговоры приведут к прогрессу для обеих сторон. Он готов в случае желания сторон в любой момент направить своих переговорщиков в Киев и Москву, которые помогут начать переговорный процесс", - сказал Севастьянов.
В октябре информированный источник в Ватикане сообщил РИА Новости, что Святой престол готов сделать все возможное для достижения мира в Украине.
Зеленский ранее подписал указ о введении в действие решения совета национальной безопасности и обороны (СНБО) Украины о невозможности проведения переговоров с президентом России Владимиром Путиным.