ԱՄՆ-ն շարունակում է ներգրավված մնալ Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման հարցում 04/21/2023   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի համար շարունակում է մեծ նշանակություն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բռնությունների դադարեցումը, հատկապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը:
«Նա հնարավորություն է ունեցել մի քանի անգամ հանդիպելու այս երկրների ղեկավարների հետ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում: Մենք շարունակում ենք այդ հարցում մեծապես ներգրավված մնալ: Այդ հարցում պրն. Բոնոն (խմբ.՝ Լուիս Բոնո՝ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդական) շարունակում է ներգրավված մնալ՝ այս գերատեսչությունում մյուսների հետ միասին»,-ասել է Պատելը:
Դիվանագետը նշել է, որ առայժմ այլ մեկնաբանություն չունի՝ կապված Լուիս Բոնոյի՝ Հարավային Կովկաս այցի հետ:
Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուիս Բոնոն ապրիլի 14-ից տարածաշրջանում էր: Ապրիլի 20-ին նրան ընդունել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորումը, Լաչինի շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը և այլ հարցեր:
22:52 17/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԲայդենը վետո կսահմանի մրցույթներում տրանսգենդերների համար արգելքների վրա
20:15 17/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԲայրամովը ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի հետ քննարկել է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության օրակարգը
20:04 15/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԱնկարայում հայտարարել են Ֆ-16-ի գնման հարցով Վաշինգտոնի հետ գործարքի արագացման մասին
22:28 13/04/2023  |  Միջազգային լրահոսՀԴԲ-ն ձերբակալել Է Պենտագոնի նյութերի արտահոսքի մեջ կասկածվողին․ ԶԼՄ-ներ

США продолжают участвовать в урегулировании между Ереваном и Баку - Госдеп 04/21/2023 12:00 | Лента новостей
Для госсекретаря США Энтони Блинкена прекращение насилия между Арменией и Азербайджаном, особенно в Нагорно-Карабахском регионе, продолжает иметь большое значение. Об этом, как передает "Арменпресс", заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
"У него была возможность несколько раз встречаться с лидерами этих стран в рамках Мюнхенской конференции по безопасности. Мы по-прежнему активно участвуем в этом. В этом вопросе г. Боно (Луис Боно, старший советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе – прим. ред. ) продолжает участвовать вместе с другими сотрудниками этого отдела», — приводит слова Пателя агентство.
Дипломат отметил, что у него нет других комментариев относительно визита Луиса Боно на Южный Кавказ.
С 14 апреля в регионе находился старший советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Луис Боно. 20 апреля его принял премьер-министр РА Никол Пашинян. Стороны обсудили нагорно-карабахский конфликт, формирование механизма международного диалога между Степанакертом и Баку, гуманитарный кризис, возникший в Арцахе в результате блокады Лачинского коридора, и другие вопросы.