Պաշտոնապես հաստատվեց. ադրբեջանցի զինծառայողին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ տարածքում ՀՀ քաղաքացու սպանության համար 04/18/2023   19:08  |  Քրեական խրոնիկոն
Գլխավոր դատախազությունը ապրիլի 17-ին տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ագշին Բաբիրովի և Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. նրանք կալանավորվել են: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովը 2023 թվականի ապրիլի 12-ին, հասնելով Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ պահակակետ, նշված պահակակետի պահպանությունն իրականացնող՝ ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի բջջային հեռախոսն ու մեքենան հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, հետագայում դարձյալ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն հասնելու հանցավոր արարքի կատարումը հեշտացնելու, ինչպես նաև ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր մոտ ապօրինի պահվող ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պահպանությունն իրականացնող և պահակակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ: Հ.Մ.-ն ստացված մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Այնուհետև, Հուսեյն Ախունդովն իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու ուղղակի դիտավորությամբ հափշտակել է Հ.Մ.-ի մարմնի կողքն ընկած բջջային հեռախոսը, ծխախոտն ու կրակայրիչը, փորձել գործարկել կայանված մեքենայի շարժիչը, սակայն չկարողանալով՝ դիմել է փախուստի: Ախունդովը, հեռանալով դեպքի վայրից, հափշտակված բջջային հեռախոսի միջոցով նկարահանել է տեսաուղերձ՝ նշելով. «(...) փառք Աստծո հաջողությամբ հասել ենք Հայաստան և գլխատել 400-ից 500 հայերի, մենք դավաճան չենք, և հույս ունենք հաջողությամբ վերադառնալ Ադրբեջան (…)»: Այնուհետև, Ախունդովը հափշտակված բջջային հեռախոսում ներբեռնել է համացանցային հավելված և նկարահանված տեսաուղերձը հրապարակել սոցիալական ցանցի իր էջում: Դրանից հետո, Ախունդովը ոտքով գնացել է Սյունիքի մարզի Աճանան գյուղի ուղղությամբ և 2023 թվականի ապրիլի 13-ին հայտնաբերվել է պատահական անցորդների կողմից, ովքեր, պարզելով նրա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայող լինելու հանգամանքը, վնասազերծել են նրան և հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ քննիչը 2023 թվականի ապրիլի 18-ին միջնորդություն է ներկայացրել Հուսեյն Ախնուդովի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխելու, լրացնելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը հսկող դատախազի նույն օրվա որոշմամբ բավարարվել է:
Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխվել, լրացվել է և նրա նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու, շահադիտական դրդումներով, այլ հանցանքի կատարումը հեշտացնելու նպատակով և ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու հանրորեն վտանգավոր արարքների համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 335-րդ հոդվածի 2-րդ մաս և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ և 15-րդ կետեր):
Տեղեկացնենք նաև, որ 2023 թվականի ապրիլի 17-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից Գլխավոր դատախազությունում ստացվել են ձերբակալված Հուսեյն Ախունդովի՝ քրեակատարողական հիմնարկ մուտք գործելիս մարմնի զննությամբ արձանագրված վնասվածքների վերաբերյալ տեղեկանքները, որոնք նույն օրն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ մարմնական վնասվածքների առաջացման հանգամանքները պարզելու նպատակով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար: 2023 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
14:47 18/04/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԶՄՊԿ աշխատակցի սպանության գործը դատախազությունը վերցրել է ՔԿ-ից, այն կփոխանցվի ԱԱԾ
13:29 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցին է սպանել ԶՄՊԿ աշխատակցին. պնդել է ՔՊ պատգամավորը (տեսանյութ)
12:28 17/04/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանցի զինծառայողները կալանավորվել են. նրանց նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
21:01 16/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Մանասյանն այցելել է Հայաստանում կալանավորված ադրբեջանցի զինծառայողներին
13:38 14/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանում հայտնաբերված ադրբեջանցուն ոստիկանությունը փոխանցել է ԱԱԾ-ին
08:20 14/04/2023  |  ՄամուլՄարդասպանը լայվ էր մտել եվ սպառնացել հայերին․ «Հրապարակ»
18:20 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանում վախ չկա ու չի կարող լինել. Փարսյան
17:23 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնաբերված ադրբեջանցու մոտից գտել են սպանված կապանցու հեռախոսը. Քաջարանի համայնքապետ
17:06 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցուն բռնեցին բնակիչները Կապանում, թեեւ Փաշինյանն ասում էր՝ գուցե վերադարձել է Ադրբեջան

Одному из арестованных в Армении азербайджанцев предъявлено обвинение в убийстве охранника ЗММК 04/19/2023   09:28  |  Криминальная хроника
Обвинение, предъявленное гражданину Азербайджана Гусейну Ахундову, по решению прокурора изменено и дополнено. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
17 апреля Генпрокуратура сообщила, что в отношении граждан Азербайджана Агшина Бабирова и Гусейна Ахундова возбуждено публичное уголовное преследование, они заключены под стражу.
В рамках уголовного производства, инициированного в Главном следственном управлении Службы национальной безопасности, также установлено, что Гусейн Ахундов, 12 апреля дойдя до пункта охраны ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» в населенном пункте Шгаршик общины Капан Сюникской области Армении и намереваясь украсть мобильный телефон и автомобиль сотрудника пункта охраны А.М. чтобы добраться до Ирана, из незаконно имевшегося при нем автомата выстрелил в гражданина РА А.М, который находился близ охранного пункта. А.М. скончался на месте от полученных ранений.
"Затем Ахундов похитил сотовый телефон, лежавший рядом с телом А.М., сигареты и зажигалку, пытался завести припаркованный автомобиль, но, не сумев сделать это, обратился в бегство. Скрывшись с места происшествия, Ахундов снял на похищенный сотовый телефон видеообращение, отметив: «(…) Слава богу, мы успешно добрались до Армении и обезглавили 400-500 армян, мы не предатели, и надеемся успешно вернуться в Азербайджан (…)». Затем Ахундов загрузил на похищенный сотовый телефон интернет-приложение и опубликовал записанное видеообращение на своей странице в соцсетях. После этого Ахундов пешком направился в сторону села Ачанан Сюникской области и 13 апреля 2023 года был обнаружен случайными прохожими, которые, выяснив, что он является военнослужащим ВС Азербайджана, обезвредили его и передали правоохранительным органам РА", - говорится в сообщении.
На основании полученных фактических данных 18 апреля следователь подал ходатайство об изменении и дополнении публичного уголовного преследования и начале нового уголовного преследования в отношении Ахундова. Прокурор в тот же день удовлетворил ходатайство.
Публичное уголовное преследование, возбужденное в отношении Гусейна Ахундова по о. 2 ч. 3 статьям 469, п.1 ч. 2 ст. 340 и ч. 2 ст.335 УК Армении, изменено и дополнено. В отношении него инициировано новое публичное уголовное преследование за незаконное пересечение границы Армении по предварительному сговору с группой лиц, незаконный провоз оружия и боеприпасов через границу Армении путем сокрытия от таможенного контроля, незаконное хранение и перевозку оружия и боеприпасов по предварительному сговору с группой лиц, а также за незаконное лишение жизни другого лица с целью облегчения совершения другого преступления и по мотиву национальной ненависти, нетерпимости и вражды (статьи 469я, 340, 335 и 155 УК Армении).
Генпрокуратура также сообщает, что 17 апреля из СНБ были получены справки о травмах на теле, зафиксированных при осмотре Гусейна Ахундова при его поступлении в УИУ, которые в тот же день были направлены в Следственный комитет для возбуждения уголовного производства для выяснения обстоятельств возникновения травм. 18 апреля было инициировано уголовное производство по статье 195 (физическое воздействие со стороны группы лиц) УК Армении.