Ալեն Սիմոնյանը Ղազախստանի Սենատի նախագահին է ներկայացրել Հայաստանում եւ ԼՂ-ում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած ու մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը 04/14/2023   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 14-ին ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի եւ լիագումար նիստի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաեւին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է ղազախ գործընկերոջը մարտ ամսին կայացած մրցակցային մթնոլորտում անցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի համագործակցությունը բարեկամական է, որի կարեւոր գործոնն է ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով: Հանդիպմանը քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր՝ շեշտելով խորհրդարանականների համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը:
Մաուլեն Աշիմբաեւն Ալեն Սիմոնյանին է փոխանցել իրենց երկրում առաջիկայում իրականացվելիք օրենսդրական փոփոխություններին առնչվող տեղեկատվություն, որի արդյունքում առավել ճկուն համագործակցություն է ուղենշվելու ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին հաջորդած եւ մինչ օրս շարունակվող լարված իրավիճակը: Նա նշել է, որ ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ սահմանային անցակետերը ճշտելու պատրվակով մոտեցել են Հայաստանի Հանրապետության զինծառայողներին, հրազենից, ապա նաեւ խոշոր տրամաչափի զենքից հրահրել եւ կրակ բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելել է, որ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները դիմել են պատասխան գործողությունների եւ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը. կան զոհեր եւ վիրավորներ:
Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը վճռական է մեր տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգի առաջմղման գործում եւ ակտիվորեն աշխատում է միջազգային գործընկերների հետ՝ հույս ունենալով, որ Ղազախստանի Հանրապետությունը նույնպես անմասն չի մնա այդ հարցում: ՀՀ ԱԺ նախագահը նաեւ մտահոգություն է հայտնել պատերազմի հետեւանքով Բաքվի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Ադրբեջանի հետ Ղազախստանի համագործակցության վերաբերյալ:
Կողմերն անդրադարձել են հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման գործում Ղազախստանում հայ համայնքի դերակատարությանը: Ղազախ գործընկերն ընդգծել է հայ համայնքի ակտիվ մասնակցությունը երկրի հասարակական եւ քաղաքական կյանքում:
15:24 10/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը բավարարել է Ալեն Սիմոնյանի հայցն ընդդեմ լրագրող Անի Գեւորգյանի
17:30 09/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ջնջել եմ նամակների հավելվածը». Ալեն Սիմոնյանը խնդրում է ըմբռնումով մոտենալ
14:19 07/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ժողովուրդը սևերի և սպիտակների, նախկինների և ներկաների, հայաստանցիների և ղարաբաղցիների բաժանելուց հետո, ՔՊ-ական ղեկավարն այժմ էլ փորձում է հայ ազգը բաժանել սեփական քաղաքացիների և սփյուռքահայերի
11:16 07/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը Ապրիլի 7-ի կապակցությամբ
08:32 07/04/2023  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանի արարքը «կտրեց» Մհեր Սահակյանի արածը․ «Հրապարակ»
08:21 07/04/2023  |  ՄամուլՔՊ-ում Ալեն Սիմոնյանի հարցով մտափոխվել են. «Ժողովուրդ»
22:56 06/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍա այն դեպքն է, երբ դիլետանտը նաև դավադիր է, կամ հակառակը․ Արտակ Զաքարյան
21:25 06/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ուղտը» կարող է թքել, բայց ուղտը մի օր անպայման չոքելու է դռանը. Արեգնազ Մանուկյան

Ален Симонян встретился в Санкт-Петербурге со спикером Сената Казахстана 04/14/2023   15:14  |  Лента новостей
В Санкт-Петербурге в рамках Совета и пленарного заседания Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ 14 апреля состоялась встреча Председателя НС РА А.Симоняна со спикером Сената Республики Казахстан Мауленом Ашимбаевым. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
Председатель НС поздравил казахстанского коллегу с состоявшимися в марте в конкурентной атмосфере парламентскими выборами.
Стороны констатировали, что сотрудничество между Арменией и Казахстаном носит дружественный характер, важным фактором которого является активный политический диалог в двустороннем и многостороннем форматах. На встрече обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес, подчеркнута важность реализации совместных программ парламентариев.
М.Ашимбаев проинформировал А.Симоняна о законодательных изменениях, реализуемых в Казахстане в ближайшее время, в результате чего будет налажено более гибкое сотрудничество с парламентами стран СНГ.
Председатель НС РА представил напряженную ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе после 44-дневной войны и продолжающуюся по сей день. Он отметил, что 11 апреля на территории Республики Армения на участке близ села Тех Сюникской области группа военнослужащих азербайджанских вооруженных сил подошла к военнослужащим Республики Армения под предлогом уточнения пограничных постов, применением огнестрельного, а также крупнокалиберного оружия спровоцировали их и открыли огонь по армянским позициям. Спикер НС добавил, что военнослужащие ВС РА прибегли к ответным действиям и защитили суверенную территорию Армении, есть жертвы и раненые.
Он заверил, что РА полна решимости продвигать повестку мира в нашем регионе и активно работает с международными партнерами, надеясь, что Республика Казахстан не останется в стороне в этом вопросе. Председатель НС также выразил озабоченность сотрудничеством Казахстана с Азербайджаном на территориях, перешедших под контроль Баку вследствие войны.
Стороны коснулись роли армянской общины Казахстана в укреплении армяно-казахских отношений. М.Ашимбаев подчеркнул активное участие армянской общины в общественно-политической жизни страны.