Արցախից Հայաստան հնարավոր կլինի մեկնել խիստ անհրաժեշտության դեպքում, բնականաբար ռուս խաղաղապահների միջոցով. Արցախի պետնախարար 04/05/2023   12:54  |  Մեկնաբանություն
Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելուց հետո տևական ժամանակ արցախցիները զրկված էին ամենատարբեր կարիքների համար Արցախից Հայաստան մեկնելու հնարավորությունից: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը.
«Հաշվի առնելով մարդկանց կյանքում անընդհատ ծագող խնդիրները /ՀՀ-ում հարազատի մահ, հուղարկավորություն, կիսված ընտանիքների՝ ՀՀ-ում գտնվող ընտանիքի անդամի ծանր հիվանդություն, վիրահատություն և այլն/ և լարվածության աճը, վերջին օրերին ռուս խաղաղապահները որոշակի պարբերականությամբ սկսել են Արցախից Հայաստան տեղափոխել նման խնդիրների առաջ կանգնած քաղաքացիների:
Վերոնշյալ գործընթացը վերահսկողության տակ պահելու և ճանապարհի արգելափակված հատվածում մեր քաղաքացիներին հնարավոր ադրբեջանական սադրանքներից պաշտպանելու նպատակով այսուհետ Արցախից Հայաստան հնարավոր կլինի մեկնել խիստ անհրաժեշտության դեպքում, բնականաբար ռուս խաղաղապահների միջոցով՝ բացառապես Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնին նախապես դիմելու և կենտրոնի թույլտվությամբ: Ինչ վերաբերում է առողջական խնդիր և բժշկական օգնության կարիք ունեցող անձանց, ապա նրանց տեղափոխությունը ՀՀ կկազմակերպվի կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի արցախյան ներկայացուցչության միջոցով՝ ԱՀ առողջապահության նախարարության ցուցմամբ:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ ռուս խաղաղապահների կողմից Արցախի բնակիչներին տարհանելու կամ մեծ թվով արցախցիների ՀՀ տեղափոխելու մասին լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում, դրանք ադրբեջանական տեղեկատվական գրոհների հերթական դրսևորումներն են»:
19:20 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ շրջանային բոլոր համայնքների բանջարեղենի կենտրոնացված մատակարարումը կավարտվի
18:30 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի տեղադրած ականների պատճառով պատահարների թվով Արցախն աշխարհում առաջինն է մեկ շնչի հաշվով
16:00 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում ապրիլի 10-ի աշխատանքային օրը կտեղափոխվի
14:28 04/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՈրևէ զիջում և ներում չի լինելու տնտեսվարող այն սուբյեկտներին, ովքեր չարաշահում են ստեղծված իրավիճակը. Ներսիսյան

Отныне из Арцаха в Армению можно будет выезжать в случае крайней необходимости - госминистр 04/05/2023   13:16  |  Лента новостей
После блокирования Азербайджаном дороги, связывающей Арцах с Арменией, арцахцы долгое время лишены возможности выезжать из Арцаха в Армению для самых разных нужд.  Об этом пишет государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян на своей странице в Facebook.
Как отметил госминистр, учитывая постоянно возникающие проблемы в жизни людей (смерть родственника в Армении, похороны, тяжелая болезнь члена семьи, хирургическое вмешательство и др.) и рост напряженности, в последние дни российские миротворцы с определенной периодичностью стали перевозить из Арцаха в Армению граждан, столкнувшихся с подобными проблемами.
"С целью защиты наших граждан от возможных азербайджанских провокаций на заблокированном участке дороги, отныне из Арцаха в Армению можно будет выезжать в случае крайней необходимости, естественно, при посредничестве российских миротворцев, предварительно обратившись в Центр обеспечения взаимодействия с российским миротворческим контингентом и с разрешения центра", - написал он.
Что касается лиц с проблемами со здоровьем и нуждающихся в медицинской помощи, то, по словам госминистра, их перевозка в Армению будет организована через Арцахское представительство МККК по указанию Минздрава Арцаха.
"Слухи об эвакуации жителей Арцаха российскими миротворцами или перевозке многочисленных арцахцев в Армению не соответствуют действительности. Это очередное проявление азербайджанских информационных атак", - написал Нерсисян.