Ադրբեջանը ձգտում է էլ ավելի խստացնել Արցախի շրջափակումը` խզելով միակ կապը Ստեփանակերտի և հանրապետության Շուշիի շրջանի մի շարք գյուղերի միջև. Արցախի ԱԳՆ 03/26/2023   07:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանը ձգտում է էլ ավելի խստացնել Արցախի շրջափակումը` խզելով միակ կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և հանրապետության Շուշիի շրջանի մի շարք գյուղերի միջև: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ
Ինչպես արդեն հայտնել ենք`մարտի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, հատել են Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի հետ շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության տարածքում՝ Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ:
Արցախի ԱԳՆ-ն ընդգծում է, որ նման գործողություններով Ադրբեջանը ձգտում է էլ ավելի խստացնել Արցախի շրջափակումը` խզելով միակ կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և հանրապետության Շուշիի շրջանի մի շարք գյուղերի միջև։ Միաժամանակ, ադրբեջանական կողմը փորձում է իրականության հետ որևէ առնչություն չունեցող և շինծու հայտարարություններով արդարացնել իր իսկ անօրինական գործողություններն ու սադրանքները։
«Արցախի շուրջ օղակը սեղմելու Ադրբեջանի գործողությունները ցինիկ պատասխան են Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, և մարտահրավեր՝ միջազգային իրավակարգին։
Ակնկալում ենք, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը գործնական քայլեր կձեռնարկի՝ վերացնելու Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների հերթական խախտման հետևանքները, ինչպես նաև կանխարգելելու նոր հնարավոր խախտումները:
Նման պայմաններում հրամայական է միջազգային հանրության կողմից միասնական կոշտ դիրքորոշման որդեգրումը՝ ստիպելու Ադրբեջանին վերադառնալ իրավական դաշտ և կատարել իր միջազգային պարտավորությունները։ Միջազգային հանրությունը և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է կոնկրետ հավաքական քայլեր ձեռնարկի՝ ուղղված Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացմանն ու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության զսպմանը», - նշված է հայտարարության մեջ։
13:17 24/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում փորձում են հերքել անհերքելին․ այդ երկրի դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ կանչվել է
14:49 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ-ի հանձնաժողովն Ադրբեջանին հորդորել է անհապաղ կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը
20:39 22/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին. Արցախի չճանաչվածությունը շատ է խանգարում ադրբեջանական հացագործությունները միջազգային հանրությանը տեսանելի դարձնելուն. Վահրամ Բալայան
18:28 14/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարն Ալիևին կոչ արեց անհապաղ դադարեցնել Արցախի շրջափակումը

Действия Азербайджана по сжатию кольца вокруг Арцаха являются циничным ответом на решение Гаагского суда и вызовом международному правопорядку - МИД 03/26/2023 10:31 | Актуальная тема
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с нарушением Азербайджаном линии соприкосновения. Агентство "ФактИнфо" приводит текст заявления полностью.
Как уже сообщалось, 25 марта вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз грубейшим образом нарушив взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года обязательства, пересекли линию соприкосновения с вооруженными силами Республики Арцах и обеспечили определенное позиционное продвижение на территории Республики Арцах в направлении грунтовой дороги Степанакерт-Лисагор.
В МИД Арцаха отметили, что подобными действиями Азербайджан стремится еще больше ужесточить блокаду Арцаха, перерезав единственную связь между столицей Степанакертом и рядом сел Шушинского района республики. В то же время азербайджанская сторона пытается оправдать свои незаконные действия и провокации лживыми заявлениями, не имеющими ничего общего с реальностью.
"Действия Азербайджана по сжатию кольца вокруг Арцаха являются циничным ответом на решение Международного суда ООН о немедленном разблокировании Лачинского коридора, соединяющего Арцах с Арменией, и вызовом международному правопорядку", - подчеркивается в заявлении.
МИД Арцаха ожидает, что российские миротворческие силы предпримут практические шаги по ликвидации последствий очередного нарушения Азербайджаном положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также предотвращению новых возможных нарушений.
"В таких условиях необходимо, чтобы международное сообщество заняло единую жесткую позицию, чтобы заставить Азербайджан вернуться в правовое поле и выполнять свои международные обязательства. Международное сообщество и Совет безопасности ООН в частности должны предпринять конкретные коллективные шаги, направленные на немедленное открытие Лачинского коридора и сдерживание геноцидальной политики Азербайджана", - отмечается в заявлении.