Կատաստրոֆայից առաջ սթափվե՞լ են, թե՞ ռուսական կողմն է զգուշացնում Հայաստանին սպասվելիք վտանգների մասին 03/17/2023   13:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 20-ին Մոսկվայում կայանալիք ՀՀ և ՌԴ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի երկօրյա այցը Հայաստանը վկայում են, որ ամեն ինչ կորած չէ և հայ-ռուսական սրված հարաբերությունները դեռևս հնարավոր է կարգավորել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը։
«Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխությունը նկատվում է, բայց ասել, թե Հայաստանն արդեն լրիվ փոխել է իր արտաքին քաղաքական վեկտորը՝ այդպես չէ։ Գործընթաց կա, շարժ կա դեպի Արևմուտք, բայց թե ինչով այն կավարտվի, դժվարանում եմ ասել։ Ռուսաստանը ձգտում է, որ այդ շարժը չլինի»,- նշեց նա։
Քեռյանը չի բացառում, որ այդ հանդիպումները պլանավորվել են ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, բայց, եթե հայկական կողմն է նախաձեռնողը, նշանակում է՝ հասկացել են, որ եվրոպացիների 100 հոգանոց ջոկատը փրկություն չէ վերահաս սպառնալիքներին ընդառաջ։
«Մեզ մոտ անգլո-ամերիկյան կամ ֆրանսիական զորքեր չկան, գուցեև կատաստրոֆայից առաջ սթափվե՞լ են, կամ էլ՝ կարող է պատահել՝ ռուսական կողմն է զգուշացնում Հայաստանին սպասվելիք վտանգների մասին։ Այդ հանդիպումներն ու այցը վկայում են, որ դեռ հնարավոր է՝ ինչ-որ պայմանավորվածությունների գալ»,- հավելեց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ երեկ երկօրյա այցով Հայաստան է ժամանել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը, որն այցելել է Ջերմուկ, մի շարք հանդիպումներ ունեցել տեղական իշխանությունների, զինված ուժերի ներկայացուցիչների հետ։
ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան երեկ հայտարարեց, որ մարտի 20-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը։ Արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման լուրը հաստատել է նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
19:57 16/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքերը արագացնում են Ադրբեջանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի գործընթացը. Քեռյան
16:23 04/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶարմացած եմ՝ Լավրովը նպաստեց ՀՀ-ում հակառուսական տրամադրությունների աճին. Քեռյան

Политолог рассказал, о чем свидетельствуют предстоящая встреча Мирзояна с Лавровым и визит генсека ОДКБ в Армению 03/17/2023   13:37  |  Лента новостей
Встреча министров иностранных дел РА и РФ, которая пройдет 20 марта в Москве, двухдневный визит генсека ОДКБ в Армению свидетельствуют о том, что не все еще потеряно и что обострившиеся армяно-российские отношения еще можно урегулировать. Такое мнение в беседе с "ФактИнфо" высказал политолог Гарик Керян.
"Заметны признаки смены внешнеполитического вектора Армении, но нельзя утверждать, что Армения полностью изменила свой внешнеполитический вектор. Идет процесс, есть движение в сторону Запада, но чем все это закончится, сказать сложно. Россия добивается того, чтобы этого движения не было", - сказал он.
Керян не исключает, что эти встречи планировались по инициативе российской стороны. По его словам, если же инициатором выступила армянская сторона, то это означает, что они поняли, что отряд европейцев в составе 100 человек не станет спасением перед лицом надвигающихся угроз.
"У нас нет ни англо-американских, ни французских войск. Возможно, они одумались перед катастрофой. А может статься, что российская сторона предупреждает Армению о грядущих опасностях. Эти встречи и визит свидетельствуют о наличии возможности для достижения каких-то договоренностей", - добавил политолог.
Напомним,  в Армению с двухдневным визитом накануне прибыл генсек ОДКБ Имангали Тасмагамбетов. Генсек ОДКБ посетил Джермук, где провел ряд встреч с местными властями и представителя ВС.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова накануне сообщила, что 20 марта состоятся переговоры главы внешнеполитического ведомства РФ с министром иностранных дел Республики Армения, который посетит Москву с рабочим визитом.