Երկրաշարժի հետևանքով Թուրքիայի կրած տնտեսական վնասը կգերազանցի 100 միլիարդ դոլարը. ՄԱԿ 03/07/2023   16:23  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի տնտեսական վնասը կգերազանցի 100 մլրդ դոլարը։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Լուիզ Ուինթոնը։
«Արդեն պարզ է, որ վնասը կկազմի ավելի քան 100 միլիարդ դոլար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ գնահատումը դեռ շարունակվում է, իսկ հայտարարված թվերը վերաբերում են միայն Թուրքիայի տնտեսական վնասին։
Համաշխարհային բանկի վերլուծաբանները ավելի վաղ գնահատել էին, որ Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժերը երկրին հասցրել են 34,2 մլրդ դոլարի վնաս։ Ընդ որում, ենթակառուցվածքները վերականգնելու և քաղաքացիներին բնակարանով ապահովելու համար կպահանջվի երկու անգամ ավելի շատ գումար:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 6-ին Թուրքիայում ավերիչ 2 երկրաշարժեր են գրանցվել, որի հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցում է 46 հազարը։ Դրան հետևել են ավելի քան 10 հազար հետցնցումներ, որոնք շարունակվում են մինչ օրս։

Экономический ущерб от землетрясения в Турции превысит 100 миллиардов долларов, заявили в ООН 03/07/2023   15:58  |  Международные новости
Экономический ущерб от землетрясения в Турции превысит 100 миллиардов долларов. Об этом, как передают российские СМИ, заявила постоянный представитель Программы развития ООН в Турции Луиза Винтон.
«Уже сейчас ясно, что ущерб составит более 100 миллиардов долларов», — сказала она, добавив, что оценка все еще продолжается, а озвученные цифры касаются только экономического ущерба на территории Турции.
Как передает Lenta.ru, ранее аналитики Всемирного банка подсчитали, что землетрясения в Турции нанесли стране ущерб в 34,2 миллиарда долларов. При этом на восстановление инфраструктуры и обеспечение граждан жильем потребуется вдвое больше.
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля на юго-востоке Турции.. Власти Турции назвали землетрясения «катастрофой века».  В результате погибли более 46 тысяч человек.