Ադրբեջանի խտրական քաղաքականությունը հաստատվել է նաև Հաագայի դատարանի որոշմամբ. Արցախի ԱԳ նախարար (տեսանյութ) 02/24/2023   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
32 տարի առաջ Հանրապետության անկախության հռչակումը միակ միջոցն էր՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի գոյությունը: 1991թ դեկտեմբերի 10-ին հանրաքվեով իրացրել է ժողովուրդն իր ինքնորոշման իրավունքը: Հետագայում Ադրբեջանը,փորձելով բռնի ուժով ճնշել Արցախի ժողովրդի ազատության և ինքնորոշման իրավունքը, երեք անգամ դիմել է հակամարտության ուժայինլուծման՝ այդպիսով միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջները: Այս մասին «Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովի ընթացքում ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
«Հարաբերական խաղաղության շրջանում Ադրբեջանը հետևողականորեն վարել է էթնիկ ատելություն բորբոքող և խտրականության քաղաքականություն: Զուգահեռաբար պաշտոնական Բաքուն 30 տարի շարունակ սաբոտաժի է ենթարկել միջազգային միջնորդներին, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ միջազգազյին իրավունքի նորմի հիման վրա հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բոլոր փորձերը »,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Արցախի և նրա 120.000 բնակչության ավելի քան 70 օր շարունակվող շրջափակումը էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական օրինակն է:
Արցախի ԱԳ նախարարը հավելեց, որ Ադրբեջանի խտրական քաղաքականության վարման փաստը հաստատվել է նաև ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, որի որոշումներն արձանագրեցին Ադրբեջանի կողմից հայերի դեմ տարվող ռասսայական ատելության և խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը:
«Դատարանի եզրակացությունները թույլ են տալիս Ադրբեջանի քաղաքականությունը, այդ թվում՝ Արցախի շրջափակումը, բնորոշել որպես Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր իրականացվող խտրական գործողությունների դրսևորում: Միջազգային հանրության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը միջոց է՝ կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային և պարբերաբար խախտումները»,- եզրափակեց Ղազարյանը:

Оснований для международного признания Арцаха более чем предостаточно - глава МИД 02/24/2023   16:18  |  Лента новостей
Оснований для признания Арцаха международным сообществом как с правовой, так и с политической и исторической точек зрения более чем предостаточно, заявил в своем выступлении на научной конференции на тему "Императив международного признания Республики Арцах" 24 февраля заявил министр иностранных дел Республики Арцах (НКР) Сергей Газарян.
"Пройденный народом Арцаха путь самоопределения и независимости полностью соответствует как международному праву, так и правовым нормам, действовавшим во времена СССР. Провозглашение независимости республики 32 года назад было единственным способом обеспечения существования народа Арцаха. 10 декабря 1991 года народ Арцаха реализовал свое право на самоопределение. Позднее Азербайджан, пытаясь силой подавить право народа Арцаха на самоопределение, трижды прибегал к силовому решению конфликта, тем самым нарушив требования международного права и Устава ООН", - сказал Газарян.
По его словам, даже в период относительного мира Азербайджан последовательно реализовывал политику разжигания межнациональной розни и дискриминации. Параллельно  Баку на протяжении 30 лет саботировал все попытки международных посредников, в частности, стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые были направлены на урегулирование конфликта на основе международных норм.
Он добавил, что  продолжающаяся уже более 70 дней блокада Арцаха и его 120-тысячного населения является очередным примером этнической чистки.
Глава МИД Арцаха отметил, что факт дискриминационной политики Азербайджана подтвердил и Международный суд ООН, решения которого зафиксировали разжигание и пропаганду расовой ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны Азербайджана.
"Заключения суда позволяют охарактеризовать политику Азербайджана, в том числе и блокаду Арцаха, как проявление дискриминационных действий, умышленно проводимых властями Азербайджана. Признание независимости Арцаха международным сообществом – это способ остановить массовые и регулярные нарушения прав народа Арцаха", – подчеркнул глава Сергей Газарян.