Ադրբեջանը բողոքել է, թե Իրանը պարզաբանումներ չի տվել իր քաղաքացիների՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու վերաբերյալ 02/23/2023   14:08  |  Քաղաքական
Բաքուն շատ ցավոտ է ընդունել Հաագայի դատարանի որոշումը, որով մերժվել էր Ադրբեջանը պահանջը ընդդեմ Հայաստանի։ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը չի ներկայացրել ապացույցներ, որոնք կհաստատեին Լաչինի միջանցքով ականներ տեղափոխելու ՀՀ-ին ներկայացված մեղադրանքները։
Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակել են իրենց մերկապարանոց մեղադրանքները, թե, իբր, Հայաստանը կրկին շահագրգռված է իրենց բնորոշմամբ՝ «Լաչինի ճանապարհի ապօրինի օգտագործմամբ»։
Հաագայի դատարանի երեկվա որոշումից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը հնչեցրել է նորից իրենց թեզերը, որոնք այլեւս միջազգային որեւէ կառույցի կողմից լուրջ չեն ընդունվում։
«Ապօրինի օգտագործում ասելով՝ հասկանում ենք Ղարաբաղից դեռևս չհեռացած ՀՀ զորախումբը, օգտակար հանածոների տեղափոխումը այս միջանցքով Հայաստան և դրանց արտահանումը միջազգային շուկա, նաև՝ երրորդ երկներից անձանց տեղափոխումը տարածաշրջան՝ առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է Իրանին»,-ասել է Էլնուր Մամեդովը՝ նշելով, թե Իրանը դեռեւս պարզաբանումներ չի տվել իր քաղաքացիների՝ Ղարաբաղ այցելելու վերաբերյալ։
14:55 22/02/2023  |  ՔաղաքականՄենք չենք կարող մեր հոգին վաճառենք, որ գազ ունենանք կամ նավթ. Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար
11:54 19/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանի հետ Ադրբեջանի հարաբերություններն, ըստ էության, չեն կարգավորվելու․ իրանագետ
20:02 17/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԱլիևի վարչակարգը քաղաքական հալածանքների է ենթարկում Իրանին սատարող շիաներին
11:49 17/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը ստուգումներ է սկսել Նախիջևանի միջազգային օդանավակայանում
22:03 15/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր Ալիևը հաղթողի դիրքերից Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ անում է այն, ինչը մենք պետք է անեինք պարտվողական այդ փաստաթուղթը ստորագրելու փոխարեն. Ռուբեն Հակոբյան
22:47 14/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական վաղեմի երազանքն է՝ Ալմաթայի հռչակագիրը խցկել որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման փաստաթուղթ․ Աշոտյան

В Баку пожаловались на отсутствие разъяснений со стороны Ирана по поводу посещения гражданами ИРИ Нагорного Карабаха 02/23/2023   14:35  |  Лента новостей
Баку очень болезненно воспринял решение Гаагского суда, которым был отклонен иск Азербайджана к Армении. Международный суд ООН констатировал, что Азербайджан представил доказательств, которые подтвердили бы его обвинения в адрес РА в перевозке мин через Лачинский коридор.
Власти Азербайджана продолжили свои голословные обвинения в том, что якобы Армения снова заинтересована, по их определению, в "незаконном использовании Лачинской дороги".
На пресс-конференции, состоявшейся после вчерашнего решения Гаагского суда, заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов вновь озвучил свои тезисы, которые больше не воспринимаются всерьез ни одной международной инстанцией.
"Под незаконным использованием понимается ротация всё еще не выведенного из Карабаха армянского воинского контингента, транспортировка по указанной дороге полезных ископаемых в Армению и их экспорт на международные рынки, доставка в регион представителей третьих стран, прежде всего некоторых лиц Исламской Республикой Иран", - отметил замминистра, отметив, что Иран все еще не дал разъяснений по поводу посещения его гражданами Нагорного Карабаха.