ՔԿ-ն առաջ է քաշում զինծառայողի ինքնասպանության վարկածը. պնդում, որ գլխի շրջանում վնասվածք է ստացել իրեն ամրակցված ինքնաձիգից 02/20/2023   11:53  |  Քրեական խրոնիկոն
2023 թվականի փետրվարի 19-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
ՀՀ ՊՆ ՌՈ Իջևանի բաժնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Հ.Պ.-ն՝ ծնված 2004թ-ին, զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի տարածքում, նույն օրը՝ ժամը 12։45-ի սահմաններում, հայտնաբերվել է գլխի շրջանի հրազենային վիրավորումով։ Վերջինս մահացած վիճակում ընդունվել է Իջևանի բժշկական կենտրոն։
Ըստ նախնական տվյալների, Հ.Պ.-ն մահացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից գլխի շրջանին արձակված մենահատ կրակոցից ստացած վնասվածքի հետևանքով։
Իրականացվում է նախաքննություն: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են մի շարք զինծառայողներ։ Քրեական վարույթի շրջանակում նշանակվել է դիակի դատաբժշկական, համալիր ձգաբանական, հետքաբանական, ինչպես նաև այլ փորձաքննություններ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները, այդ թվում նաև դեպքին նախորդող շրջանում զինծառայողների շրջանում ոչ կանոնադրային հարաբերության հնարավոր դրսևորումների առկայությունը պարզելու ուղղությամբ։
11:02 30/09/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՆախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ հակառակորդի կողմից երեք զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ

СК Армении представил подробности гибели военнослужащего в одной из воинских частей 02/20/2023 12:16 | Криминальная хроника
В Главном военном следственном управлении СК Армении инициировано уголовное производство по п. 3 ч. 2 ст. 522 УК РА. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения СК Армении.
Согласно сообщению, из иджеванского отделения военной полиции Минобороны Армении в Следственный комитет поступило сообщение о том, что на территории боевого поста оборонительного участка N-ской воинской части 19 февраля около 12:45 был обнаружен военнослужащий обязательной службы О.П. 2004 года рождения с огнестрельным ранением в области головы. Последний уже мертвым был доставлен в медцентр Иджевана.
По предварительным данным, он скончался из-за ранения, полученного в результате одиночного выстрела в голову из закрепленного за ним автомата.
"Проводится расследование. Произведен осмотр места происшествия, допрошен ряд военнослужащих. В рамках уголовного производства назначены судебно-медицинская, комплексная баллистическая, трасологическая и другие экспертизы. Принимаются все меры по установлению обстоятельств смерти, в том числе по выяснению наличия возможных проявлений неуставных отношений среди военнослужащих в предшествующий инциденту период", - говорится в сообщении.