Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են նոր թափ հաղորդել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանը բացելու աշխատանքներին 02/15/2023   17:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ու Թուրքիան համաձայնություն են ձեռք բերել նոր թափ հաղորդել հայ-թուրքական սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար բացելու աշխատանքներին:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին ասաց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը:
«Ինչ վերաբերում է երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանը բացելուն, մեր նախարարն էլ ելույթի ընթացքում նշեց, որ համաձայնություն են ձեռք բերել այս խնդրի շուրջ աշխատանքներին նոր թափ հաղորդել։ Երկու նախարարները համաձայնության են եկել, հնարավորինս ամեն ինչ կանենք, որ կարճ ժամանակահատվածում, արագ կերպով Մարգարայի կամուրջը կարողանանք գործարկել»,- ներկայացնելով Անկարայում Հայաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքներն՝ ասաց Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչը։
Նա նաև վստահություն հայտնեց, որ վերջին շրջանի քայլերն առաջիկայում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում դրական ազդեցություն կունենան։
15:46 15/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն առանց վարանելու կանգնեց թուրք ժողովրդի կողքին․ Սերդար Քըլըչ
14:42 15/02/2022  |  ՄեկնաբանությունՄարդիկ կարծում են՝ եթե ամեն մեկն իր գործն անի լավ ու լինի ազնիվ, ապա ամեն ինչ իր տեղը կնկնի. Նման կերպ մտածելը հերթական «միամտությունն» է. Ադոնց

Армения и Турция договорились придать новый импульс работам по открытию границы для граждан третьих стран 02/15/2023 17:40 | Лента новостей
Армения и Турция достигли договоренности придать новый импульс работам по открытию границы для граждан третьих стран. Об этом в ответ на вопрос корреспондента «Арменпресс» заявил специальный представитель Турции в переговорах по урегулированию отношений между Арменией и Турцией Сердар Кылыч.
«Относительно открытия границы для граждан третьих стран наш министр в своем выступлении упомянул, что достигнута договоренность о придании нового импульса работе по этому вопросу. Два министра пришли к этому соглашению, и мы сделаем все возможное, чтобы в кратчайшие сроки начать эксплуатацию моста Маргара», - сказал спецпредставитель Турции, представляя итоги встречи глав МИД Армении и Турции в Анкаре.
Он также выразил уверенность, что предпринимаемые в последнее время шаги в ближайшее время окажут положительное влияние на процесс урегулирования отношений.