Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիի հետ 01/31/2023   18:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 31-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանը ու կայունությանը վերաբերող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը ճապոնացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում են, և միտված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտման ենթարկելուն:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային հանրության հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանը, ինչպես նաև՝ միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար մուտքի ապահովմանը Լեռնային Ղարաբաղ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի առավելապատշատական մոտեցումները խաթարում են խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Քննարկվել են նաև հայ-ճապոնական երկկողմ, ինչպես նաև` բազմակողմ հարթակներում հաստատված համագործակցության հետագա ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Ճապոնիայի շարունակական աջակցությունը` ուղղված տարբեր բնագավառներում Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը:
17:48 25/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Տոյվո Կլաարի հետ
10:25 25/01/2023  |  ՄամուլԻնչ է պատմել քննիչներին Արարատ Միրզոյանն իրեն ծեծի ենթարկելու գործով․ «Ժողովուրդ»
17:02 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմն է դադարեցրել բուն խաղաղության պայմանագրի տեքստի մշակման աշխատանքները, հայկական կողմի առաջարկներին չեն արձագանքել. Միրզոյան (տեսանյութ)

Мирзоян заявил главе МИД Японии о необходимости шагов международного сообщества для разблокирования Лачинского коридора 02/01/2023   09:20  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 31 января провел телефонный разговор с главой МИДЯпонии Ёсимасой Хаяси.
В ходе телефонного разговора стороны коснулись вопросов региональной безопасности и стабильности. Подробности передает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян представил своему японскому коллеге подробности гуманитарного кризиса, сложившегося вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Было подчеркнуто, что действия Азербайджана являются грубым нарушением трехстороннего Заявления от 9 ноября и международного гуманитарного права, а также направлены на то, чтобы подвергнуть народ Нагорного Карабаха этнической чистке.
Министр иностранных дел РА подчеркнул необходимость четких шагов международного сообщества, направленных на немедленное разблокирование Лачинского коридора, а также обеспечение беспрепятственного гуманитарного доступа соответствующих международных структур в Нагорный Карабах.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Было подчеркнуто, что максималистские подходы Азербайджана подрывают усилия Армении, направленные на мир.
Были также обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего расширения как армяно-японского двустороннего, так и уже установленного в рамках многосторонних площадок сотрудничества.
Министр Мирзоян подчеркнул важность последовательной поддержки Японии, направленной на укрепление потенциала Армении в различных сферах и на институциональное развитие.