ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել են Կատարի Զարգացման հիմնադրամի գլխավոր տնօրենին 01/25/2023   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Կատարի Պետության մայրաքաղաք Դոհայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ պատվիրակության անդամ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել են Կատարի Զարգացման հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Խալիֆա բին Ջասեմ ալ-Քուարին: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով Կատարի հետ հարաբերությունների զարգացման Հայաստանի հետաքրքրվածությանը, թվարկել է մեր երկրի կողմից ոլորտային մի շարք առաջնահերթություններ: Նրա խոսքով համագործակցության մեծ հնարավորություն կա մշակույթի, առողջապահության եւ կրթության ոլորտներում, որոնք էլ Կատարի Զարգացման հիմնադրամի գերակա ռազմավարական ճյուղերն են: Անդրադառնալով գիտակրթական, մշակույթի ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարին` ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշատակել է Մատենադարանում պահվող արաբատառ բազմահազար ձեռագրերն ու գրքերը` առաջարկելով համատեղ գիտահետազոտական աշխատանքներ եւ փոխադարձ ցուցադրություններ կազմակերպել:
Հիմնադրամի տնօրենը նշել է, որ իրենք յուրաքանչյուր ոլորտում կարեւորում են մարդկային ռեսուրսը, ինչի հիմքով էլ կկազմվեն առաջիկա հնարավոր համագործակցության նախագծերը եւ կքննարկվեն Հայաստանի համապատասխան ոլորտների պատասխանատուների հետ:
«Հայաստանում սպասում ենք Կատարի Պետության Էմիր, Նորին մեծություն շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թհանիի պատմական այցելությանը: Ցանկալի կլինի այցից առաջ որոշակի առարկայական ծրագրեր մշակել»,- եզրափակել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարը ներկայացրել է առողջապահության ոլորտում հնարավոր ներդրումներին նպաստող կարեւոր օղակների վերաբերյալ հակիրճ տեղեկություններ:
17:40 24/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կատարի ներդրումային գործակալության տնօրենին
14:32 23/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը վատն է, հակառակորդը փորձում է և փորձելու է մեզ վրա հարձակվել. Սիմոնյան
13:26 23/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշել ենք չդիմել ՍԴ. Սիմոնյանը՝ ընդդիմադիրներին մանդատից զրկելու հարցով ՍԴ դիմելու մասին
08:47 21/01/2023  |  ՄամուլՀայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առցանց քննարկում տեղի կունենա՞ ․ «Հրապարակ»
16:20 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
16:42 17/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարների
16:07 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն աշխատանքից ազատել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի աներոջը. Armlur.am
12:42 16/01/2023  |  Դատական ռեպորտաժներՈւզում էի սաղավարտը վերցնել փշալարարերից, ոստիկանը ձեռքիս խփեց. Դատարանը հրապարակեց Ալեն Սիմոնյանի նախաքննական ցուցմունքը՝ հակասությունների պատճառով

В Армении ждут исторического визита эмира Катара шейха Тамима бен Хамада аль-Тани - Симонян 01/25/2023   17:53  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян и член делегации министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, находящиеся с рабочим визитом в столице Государства Катар Дохе, встретились с генеральным директором Фонда развития Катара Халифой бин Джасемом аль-Куаром. Об этом сообщает пресс-служба НС.
Глава парламента подчеркнул заинтересованность Армении в развитии отношений с Катаром и перечислил ряд отраслевых приоритетов нашей страны. По его словам, есть большие возможности для сотрудничества в сферах культуры, здравоохранения и образования, которые являются приоритетными стратегическими направлениями Фонда развития Катара. Председатель НС, коснувшись перспектив взаимодействия в области науки, образования и культуры, упомянул о хранящихся в Матенадаране тысячах рукописей и книг на арабском языке, предложив организовать совместные научно-исследовательские работы и взаимные выставки.
Директор фонда отметил, что в каждой сфере они придают важность человеческому ресурсу, на основе которого будут составлены будущие возможные проекты сотрудничества и обсуждены с ответственными лицами соответствующих сфер РА.
“В Армении ждем исторического визита Эмира Государства Катар Его Высочества шейха Тамима бен Хамада аль-Тани. Перед визитом желательно разработать конкретные программы", - заключил А.Симонян.
Министр здравоохранения РА представила краткую информацию о важных звеньях возможных инвестиций в сферу здравоохранения.