Բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխված արցախցիներից մեկը բուժումը ստանալուց հետո Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ վերադարձել է Արցախ 01/17/2023   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխված արցախցիներից մեկը համապատասխան բուժումը ստանալուց հետո Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ վերադարձել է Արցախ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Օրերս ապաքինված մեկ քաղաքացի երկու ուղեցողների հետ վերադարձել է։ Ապաքինված հիվանդներին հետ տեղափոխելու գործընթացը եւս նույն կերպ է գործում։ Այսինքն՝ պետք է լինի դիմումը վերադառնալու մասին, և ըստ այդմ՝ մենք առաջարկում ենք մեր միջնորդությունը, կողմերի հետ համաձայնացնում և աջակցում»,- նշեց Ամատունին։

Один из пациентов после прохождения лечения в Армении вернулся в Арцах при содействии Красного Креста 01/17/2023   14:03  |  Лента новостей
Один из доставленных из Арцаха в Армению пациентов после прохождения соответствующего лечения вернулся в Арцах при посредничестве Международного Комитета Красного Креста(МККК). Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни,
"На днях один из выздоровевших граждан вместе с двумя сопровождающими вернулся обратно. Процесс возвращения выздоровевших пациентов действует в том же порядке. То есть должно быть заявление о возвращении и в соответствии с этим мы предлагаем свое посредничество, согласовываем со сторонами и оказываем содействие", - отметила Аматуни.