Ալեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարների 01/17/2023   16:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների նախագահներին: Գրության մեջ, մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրվում արդեն մեկ ամսից ավելի Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միացնող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցին:
Նամակում ասվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքի արգելափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է Ադրբեջանի կողմից:
Անդրադառնալով շրջափակման մեջ գտնվող արցախաբնակ 120.000 հայերին՝ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն օրեցօր խորանում է: «Թերսնուցման վտանգը գնալով ավելի շոշափելի է դառնում: 41 մանկապարտեզ եւ 20 դպրոց փակ են: Հազարավոր երեխաներ զրկված են կրթության իրավունքից:
Ավելին՝ այս շրջափակումը խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ տեղաշարժին: Առնվազն 1.100 խաղաղ բնակիչներ վերջին շաբաթների ընթացքում մնացել են արգելափակված մայրուղու երկայնքով՝ չկարողանալով վերադառնալ իրենց տները»,- ասվում է պաշտոնական նամակում: Անդրադարձ է արվում նաեւ Հայաստանում ժամանակավոր ապաստան ստացած 270 անչափահասներին, որոնց ծնողներն Արցախում են:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացնում է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղն ապրում է մեկուսացման պայմաններում՝ էլեկտրաէներգիայի ծայրահեղ պակասով, առանց կյանքի համար կենսական նշանակություն ունեցող ծառայությունների եւ ապրանքների հասանելիության:
«Այս պաշարումը ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման հետեւողական քաղաքականության վառ շարունակություն»,- ասվում է  գրության մեջ:
Նամակում հիշատակվում է, որ մի շարք կառավարություններ, ներառյալ՝ Ֆրանսիան եւ Միացյալ Նահանգները, Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդարանի եւ բազմաթիվ ազգային խորհրդարանների, ՄԱԿ-ի, իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ցեղասպանության հարցերով զբաղվող նշանավոր միջազգային կազմակերպությունների հետ միասին, դատապարտել են այս անօրինական եւ թշնամական գործողությունը եւ կոչ արել անհապաղ ու անվերապահորեն ապաշրջափակել միջանցքը:
«Եվս մեկ անգամ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն կառուցելու հայկական կողմի վճռականությունը՝ կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը»,- ՀՀ ԱԺ նախագահի նամակը եզրափակվում է այս տողերով:
Սա ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի երկրորդ նմանատիպ պաշտոնական նամակն է միջազգային գործընկերներին: Խորհրդարանի ղեկավարն այս հարցով գործընկերներին դիմել էր նաեւ 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» ՀՀ ԱԺ հայտարարության ընդունումից հետո:
16:07 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն աշխատանքից ազատել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի աներոջը. Armlur.am
12:42 16/01/2023  |  Դատական ռեպորտաժներՈւզում էի սաղավարտը վերցնել փշալարարերից, ոստիկանը ձեռքիս խփեց. Դատարանը հրապարակեց Ալեն Սիմոնյանի նախաքննական ցուցմունքը՝ հակասությունների պատճառով
11:33 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի մեր գործընկերների հետ քննարկում չկա. Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ)
13:13 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիացի գործընկերները ուշի ուշով հետևում են Հայաստանում և Արցախում, Լաչինի միջանցքի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին. Ալեն Սիմոնյան
10:53 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի ԱԺ նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին

Спикер НС Армении призвал глав парламентов более 30 стран применить санкции против Азербайджана 01/17/2023   17:07  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян обратился к главам парламентов более 30 стран и президентам международных парламентских организаций с официальным письмом в связи с Лачинским кризисом. Об этом сообщает пресс-служба парламента.
В частности, в статье обращается внимание на блокированиe более месяцa Лачинского коридора – единственной дороги, связывающей Нагорный Карабах с Арменией.
В письме говорится, что блокирование находящегося под контролем российских миротворческих сил Лачинского коридора является грубейшим нарушением Азербайджаном международных обязательств, взятых на себя трехсторонним Заявлением от 9 ноября 2020 г.
Касаясь 120 тысяч проживающих в блокированном Арцахе армян, отмечается, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе углубляется день ото дня. “Опасность недоедания становится все более ощутимой. Закрыты 41 детский сад и 20 школ. Тысячи детей лишены права на образование.
Более того, эта блокада препятствует свободному передвижению жителей Нагорного Карабаха. По меньшей мере 1100 мирных жителей застряли вдоль шоссе в последние недели, не имея возможности вернуться в свои дома”, - отмечается в официальном письме. Упоминается также о получивших временное убежище в Армении 270 несовершеннолетних, родители которых находятся в Арцахе.
Председатель НС информирует, что сегодня Нагорный Карабах живет в условиях изоляции – при крайней нехватке электричества, без доступа к жизненно важным услугам и товарам.
“Эта осада не что иное, как явное продолжение проводимой Азербайджаном последовательной политики этнической чистки”, - подчеркнуто в послании.
В письме упоминается, что ряд правительств, включая Францию и Соединенные Штаты, вместе с Евросоюзом, Европарламентом и многими национальными парламентами, ООН, правозащитными организациями, известными международными организациями, занимающимися вопросами геноцида, осудили это незаконное и враждебное действие и призвали немедленно и безоговорочно разблокировать коридор.
“Еще раз подчеркивая решимость армянской стороны в построении мира и стабильности в регионе, призываем наших международных партнеров принять дополнительные меры для предотвращения осложнения ситуации в Нагорном Карабахе, включая применение санкций против Азербайджана”, - говорится в письме председателя НС.
Это второе подобное официальное письмо председателя НС Алена Симоняна международным партнерам. Глава парламента также обратился к своим коллегам по данному вопросу после принятия 14 декабря 2022 г. Заявления НС РА “О развязывании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе”.