Միութենական պետությանը միանալու պաշտոնական առաջարկ երբեւէ չի եղել ու չէր կարող լինել. Փաշինյան (տեսանյութ) 01/10/2023   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միութենական պետությանը միանալու պաշտոնական առաջարկ չի եղել և չէր էլ կարող լինել։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին այսօր հայտարարել է  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով.  իրականությունն այդքան պարզ չէ, ինչքան թվում է, երբեմն պետք է խորը դիտարկենք հարցերի ոչ այդքան տեքստը, որքան ենթատեքստը։ Պետք է դիտարկենք գլոբալ պրոցեսները։
«Այլ բան կարող եմ ասել, որ մեզ համար ընդհանուր առմամբ ՀՀ ինքնիշխանությունը, անկախությունը, պետականությունը բացարձակ արժեքներ են։ Մենք մեր պարտքն ու առաքելությունն ենք համարում ամեն ինչ անել այդ պետության և հայրենիքի պետականության հարատևության համար»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին՝ ինչ է ենթադրում «պաշտոնապես» առաջարկ չի հնչել, արդյոք ոչ պաշտոնական խողովակներով նման ճնշում եղել է, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Ոչ պաշտոնական խողովակ ինչ նկատի ունեք։ Օրինակ, փորձագետների կողմից շարունակական զարգացվող խոսույթն էլ կարող է համարվել, ոչ պաշտոնական շփումներն էլ կարելի է»։
Հարցին՝ արդյո՞ք ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը դրանք նկատի ուներ, երբ խոսում էր ճնշումների մասին, Փաշինյանը պատասխանեց՝ ենթադրում է՝ այդ թվում դրանք է նկատի ունեցել։
12:47 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացումը և հայ-թուրքական երկաթուղու բացումը շատ գլոբալ նշանակություն է ստանում. Փաշինյան
12:32 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ-ն ՀԱՊԿ-ին տեղեկացրել է, որ Երեւանը նպատակահարմար չի համարում ՀԱՊԿ-ի զորավարժությունների անցկացումը Հայաստանում. Փաշինյան
12:25 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարծում, որ մեր գործընկերների հետ պետք է վերջնագրով խոսենք. Փաշինյանը՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների և ՀԱՊԿ կազմից դուրս գալու մասին
12:21 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարները ստորագրել են խաղաղապահների մանդատի վերաբերյալ փաստաթուղթ, որում չկա որևէ նշում, որ այն ուժի մեջ է մտնում երեք կողմերի ստորագրելուց հետո. Փաշինյան
20:52 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի ասուլիսին մասնակցելուց առանձին լրատվամիջոցներ զրկվել են ոչ իշխանական դիրքավորման համար. ՀԺՄ հայտարարությունը
20:12 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ոստիկանության պետ ու փրկարար ծառայության տնօրեն է նշանակել

Официального предложения вступить в Союзное государство не было и не могло быть - Пашинян 01/10/2023   13:34  |  Лента новостей
Какого-либо официального предложения вступить в Союзное государство не поступало и не могло быть, но реальность не так проста, как кажется. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции  во вторник,10 января.
"Иногда мы должны глубоко рассматривать не столько содержание вопросов, сколько их подтекст. Нам следует рассматривать глобальные процессы", - сказал Пашинян.
"Я могу сказать другое, что для нас в целом суверенитет Армении, независимость, государственность – абсолютные ценности. Мы считаем своим долгом и миссией сделать все для долговечности государства и государственности родины», - отметил Никол Пашинян.
В ответ на вопрос, что означает отсутствие "официального" предложения и означает ли это, что имело место давление через неофициальные каналы, Пашинян заявил:"Что вы имеет в виду под неофициальным каналом? Например, можно принять за это и постоянно развиваемый экспертами дискурс, и неформальные контакты".
На уточняющий вопрос, имел ли в виду секретарь Совбеза Армен Григорян именно их, когда говорил о давлении, Пашинян ответил:"Полагаю, что он имел в виду и это".
15:10 30/11/2022  |  Лента новостейЧисло временных регистраций россиян в Армении увеличилось в четыре раза - РБК
15:38 10/11/2022  |  Лента новостейСимонян придал важность двустороннему и многостороннему активному взаимодействию между законодательными органами Армении и России