Ադրբեջանը քայլ առ քայլ փորձում է խուճապ ստեղծել և ճնշում գործադրել արցախցիների վրա.Ռուբեն Վարդանյանը՝ Մարտակերտում 12/18/2022   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 17-ին հանդիպումներ է ունեցել Մարտակերտի շրջանում: Պետնախարարին ուղեկցել են նաև Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորներ՝ ‹‹Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ›› խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, «Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության անդամ Դավիթ Իշխանյանը, «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
Պետնախարարն ու պատգամավորներն այցելել են «Բեյզ Մեթըլս» ընկերություն, հանդիպում ունեցել ընկերության ղեկավարության և աշխատակիցների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին:
Խոսելով ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շատ հետևողական, քայլ առ քայլ փորձում է խուճապ ստեղծել և ճնշում գործադրել արցախցիների վրա, որպեսզի նրանք այստեղից հեռանան. «Դա անում են հատուկ ռազմավարությամբ՝ մաս-մաս կտրատելով մեր երկիրը՝ կիրառելով այսպես կոչված salami-slice strategy: Պարզ է նաև, որ նրանց գլխավոր նպատակին հասնելու քայլերից մեկն այս կոմբինատի աշխատանքը կանգնեցնելն է, որովհետև այն եկամուտների, աշխատանքի հնարավորություն է տալիս մարդկանց»:
Նա նշել է, որ այս իրավիճակում երկու սցենար կա: «Առաջինը պայքարելն է: Պետք է ընդունենք, որ նոյեմբերի 9-ից հետո մենք խաղաղություն չունենք, ըստ էության պատերազմը շարունակվում է: Հիմա տեղեկատվական լուրջ պատերազմ է ընթանում, իրենք ուզում են համոզել ողջ աշխարհին, որ այստեղ բնապահպանական խնդիր կա, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ սա շրջափակում է, հումանիտար ճգնաժամ: Այս պատերազմում հաղթելու համար մենք պետք է համախմբված լինենք և ամեն ինչ անենք, որ մեր դաշնակիցները զգան, որ մենք ուժեղ ենք: Դու կարող ես օգնության հույս ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ ինքդ քո կողմից ամեն ինչ արել ես, ոչ թե ասում ես՝ ես թույլ եմ, փոքր եմ, եկեք ինձ օգնեք,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը: -Երկրորդ սցենարը, Ադրբեջանի երազած տարբերակն է՝ այստեղից մեր հեռանալը, ինչն անընդունելի է: Մենք դա երբեք չպետք է թույլ տանք: Պատերազմը շարունակվում է, ու այս իրավիճակում մենք պետք է կարողանաք կազմակերպված դիմակայել: Պետք է գտնենք խելացի լուծումներ ու պատրաստ լինենք պայքարի: Ես եկել եմ այստեղ ձեզ հետ միասին պայքարելու և հաղթելու, որ մեր կյանքը, ապագան կառուցենք անկախ, անվտանգ Արցախում»:
Նա ընդգծել է, որ առաջին անգամ Արցախը հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ, բայց միաժամանակ ուրախությամբ է արձանագրել, որ դա բացարձակապես չի կոտրել արցախցիների կամքն ու ոգին:
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց խոսքում վստահեցրել են, որ ամուր կանգնած են իրենց հողին և պատրաստ են ամեն ինչ անել՝ իրենց տունն ու հայրենիքը պաշտպանելու համար:
Մարտակերտի Մշակույթի տանը պետնախարարն ու պատգամավորները հանդիպում են ունեցել շրջանի վարչակազմի, հիմնարկ-ձեռնարկությունների, տարբեր հաստատությունների ներկայացուցիչների ու բնակչության հետ, պատասխանել նրանց հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են Արցախի անվտանգությանը, Ադրբեջանի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին ու ելքերին:
«Միակ ճանապարհը, որ մենք կարող ենք գնալ առաջ, միասին մեկ ուժեղ բռունցք դառնալն է, իրար նկատմամբ վստահությունը, հարգանքը, իրավիճակի լրջության գիտակցումը: Պետք է հասկանաք ու գիտակցենք, որ բոլորս հավասար ենք օրենքի առաջ: Վստահությունը վերականգնելու համար մենք որդեգրել ենք թափանցիկ գործելաոճ, դրա համար եմ ես ամեն օր անձամբ տեղեկացնում մեր քայլերի մասին, որպեսզի նաև այդպես հաղթահարենք ապատեղեկատվությունը»,-ասել է պետնախարարը:
Հանդիպման մասնակիցներին իրենց սատարումն են հայտնել ուրբաթ օրը պետնախարարի կողմից հնչեցված համազգային հանրահավաքի անցկացման գաղափարին՝ աշխարհին ցույց տալու համար, որ Արցախում ապրում է ժողովուրդ, որը ոչ միայն դիմանում է դժվարություններին ու ադրբեջանական շրջափակմանը, այլև պատրաստ է համախմբված պայքարել իր հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար:
21:47 17/12/2022  |  ՄեկնաբանությունՄեզ ստիպում են ընտրել վատի ու վատթարագույնի միջեւ. Էլիբեգովա
21:29 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կյանքի ճանապարհ». Ստեփանակերտում ֆլեշ-մոբ է կազմակերպվել
20:55 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պարտվել ենք, բայց եթե հանձնվենք, նշանակում է կկորցնենք ամեն ինչ. պետք է պայքարենք մեր երկրի ամեն թիզի համար․ Տեր-Մինասյան
20:42 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ Հակոբ Մծբնա Հայրապետի հիշատակության օրը պատարագ է մատուցվել Արցախի եկեղեցիներում
17:56 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի սոցիալական զարգացման նախարարությունը հումանիտար բեռ չի ստացել․ Առաքելյան
17:09 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում քաղաքացիների հետ օպերատիվ կապի ապահովման համար գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ
16:45 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Ասկերանի շրջանում ստեղծվել է շուրջօրյա գործող օպերատիվ շտաբ
15:55 17/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանն այսօր օպերատիվ շտաբի անդամների մասնակցությամբ հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն

Нам нужно найти разумные решения и быть готовыми к борьбе: госминистр Арцаха провёл встречи в Мартакерте 12/19/2022   09:38  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян 17 декабря провёл встречи в Мартакертском районе. Подробности сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Госминистра сопровождали депутаты Национального Собрания Арцаха: глава фракции «Свободная Родина-ОГА» Артур Арутюнян, член фракции «Армянская Революционная Федерация «Дашнакцутюн»» Давид Ишханян, глава фракции «Справедливость» Давид Галстян, глава фракции «Демократическая партия Арцаха» Давид Мелкумян.
Госминистр и депутаты посетили компанию «Бейз Метлс», встретились с руководством и сотрудниками компании, ответили на их вопросы.
Говоря о создавшейся ситуации и проводимой Азербайджаном политике, Рубен Варданян отметил, что Азербайджан очень последовательно, шаг за шагом пытается посеять панику и оказать давление на арцахцев, чтобы они отсюда уехали: «Это они делают по особой стратегии – режут нашу страну на части, применяя так называемую Salami Slice Strategy. Ясно также, что oдин из шагов, ведущих к их главной цели – остановить деятельность этого комбината, потому что он даёт возможность работы и дохода для людей».
Он отметил, что в этой ситуации есть два сценария. «Первый – бороться. Нужно признать, что после 9 ноября у нас нет мира – война, по сути, продолжается. Сейчас идёт серьёзная информационная война, они хотят убедить весь мир, что здесь есть экологическая проблема, между тем, действительность такова, что это блокада и гуманитарный кризис.
Чтобы победить в этой войне, мы должны быть сплочёнными и делать всё, чтобы наши союзники чувствовали, что мы сильны. Ты можешь надеяться на помощь тогда, когда сам со своей стороны сделал всё, а не говоришь «я слаб, я мал – идите, мне помогайте», - подчеркнул Рубен Варданян. -  Второй сценарий – это вариант Азербайджанской мечты: наш исход отсюда, что для меня неприемлемо. Мы никогда не должны этого допустить.
Война продолжается, и в этой ситуации мы должны суметь организованно противодействовать. Нужно найти разумные решения и быть готовыми к борьбе. Я приехал сюда, чтобы вместе с вами бороться и победить, чтобы мы свою жизнь и будущее строили в независимом и безопасном Арцахе».
Он подчеркнул, что впервые Арцах оказался в полной блокаде, но в то же время с радостью констатировал, что это абсолютно не сломило волю и дух арцахцев.
Участники встречи в своих выступлениях отмечали, что крепко стоят на своей земле и готовы сделать всё, чтобы защитить свой дом и своё Отечество.
В Доме культуры Мартакерта госминистр и депутаты встретились с представителями районной администрации, предприятий, организаций, различных учреждений и населением. Они ответили на вопросы, которые в основном касались безопасности Арцаха, создавшейся вследствие блокады со стороны Азербайджана ситуации, направленных на её преодоление шагов и выходов.
«Единственный путь, которым мы можем двигаться вперёд – надо всем нам вместе стать одним мощным кулаком, доверять друг другу, проявлять уважение, осознавать серьёзность ситуации. Мы должны понимать и осознавать, что все мы равны перед законом. Чтобы восстановить доверие, мы приняли прозрачный стиль работы, потому я каждый день лично сообщаю о наших шагах, чтобы в том числе и таким образом противодействовать дезинформации», - сказал госминистр.
Участники встречи выразили поддержку озвученной госминистром в пятницу идее проведения общенационального митинга с целью показать миру, что в Арцахе живет народ, который не только стойко переносит трудности и противостоит азербайджанской блокаде, но и готов сплочённо бороться за право жить на своей родине. Участники встречи выразили поддержку этой идее.