Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված վիճակը 12/12/2022   18:02  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել թե պաշտոնական Երեւանը, թե Մոսկվան։
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ քննարկել են Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապի ապահովումն ու այդ ուղղությամբ ռուսական խաղաղապահ առաքելության կողմից հետևողական քայլերի իրականացումը:
«Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի, 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարմանը վերաբերող հարցերին»,- «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ նշվում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
16:37 23/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քաղաքացիները հավաքվել էին Հաղթանակ կամրջի մոտ՝ ողջունելու Վլադիմիր Պուտինին (տեսանյութ)

Пашинян в разговоре с Путиным подчеркнул важность обеспечения бесперебойной связи между Арменией и Нагорным Карабахом 12/12/2022   18:39  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба премьера Армении.
Собеседники обсудили вопросы урегулирования ситуации в Лачинском коридоре. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность обеспечения бесперебойной связи между Арменией и Нагорным Карабахом и осуществления российской миротворческой миссией последовательных шагов в этом направлении.
Был затронут процесс разблокирования региональных инфраструктур, а также вопросы реализации договоренностей, зафиксированных в трехсторонних заявлениях лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.