Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը ձայների մեծամասնությամբ կողմ քվեարկեց խորհրդարանական կառավարման մոդելի պահպանման ու բարելավման հարցին 11/30/2022   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի համատեղ հերթական նիստը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից։
Նիստի օրակարգում էր Հայաստանի Հանրապետության կառավարման ձևի ընտրության հարցը:
Խորհրդի անդամ Մասիս Մելքոնյանը ներկայացրել է կառավարման նախագահական ձևին անցնելու անհրաժեշտությունը և հիմնավորումները:
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Հակոբյանը ներկայացրել է խորհրդարանական կառավարման ձևը պահպանելու անհրաժեշտությունը և հիմնավորումները:
Զեկուցումներից հետո խորհրդի անդամների և զեկուցողների միջև տեղի է ունեցել հարցուպատասխան, խորհրդի անդամները հանդես են եկել ելույթներով:
Նիստի ավարտին Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը՝ 8 կողմ, դեմ՝ 1, ձեռնապահ՝ 1 ձայների հարաբերակցությամբ կողմ է քվեարկել խորհրդարանական կառավարման ձևի պահպանմանն ու խորհրդարանական կառավարման մոդելի բարելավմանը:
19:45 29/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնի է, թե ովքեր են ընդգրկվել սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական երկրորդ հանձնաժողովի կազմի մեջ
09:40 12/03/2022  |  ՄամուլՍահմանադրական փոփոխությունները առաջ չեն գնում. «Փաստ»
10:45 23/02/2022  |  ՄամուլԽորհրդի անդրանիկ նիստերն ընթացել են «բիսեդկի» մակարդակի զրույցների ձեւաչափով. «Հրապարակ»
20:32 09/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽախտված է բալանսավորումը իշխանական տարբեր թևերի մեջ. Կարեն Անդրեասյան (տեսանյութ)
09:32 15/01/2022  |  ՄամուլՄարզերում նոր տեռոր կսկսեն՝ սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ. «Փաստ»
15:54 12/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴանիել Իոաննիսյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Արթուր Սաքունցը կլինեն Սահմանադրական բարփոխումների խորհրդում
00:18 18/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի որոշմամբ կսկսվի սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի ձևավորման գործընթացը
21:30 23/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏարոն Սիմոնյանը հրաժարվել է մասնակցել Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի նիստին
20:17 25/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը

Совет по конституционным реформам проголосовал за сохранение парламентской формы правления в Армении 11/30/2022   17:40  |  Лента новостей
Совет по конституционным реформам высказался за сохранение парламентской формы управления в Армении.
Как сообщает пресс-служба министерства юстиции Армении, сегодня состоялось совместное заседании Совета и комиссии по конституционным реформам, на повестке которого стоял вопрос о выборе формы правления в Республике Армения.
Член Совета Масис Мелконян представил необходимость и доводы в пользу перехода к президентской форме правления. Член профессиональной комиссии по конституционным реформам Давид Акопян представил необходимость и привел обоснования в пользу сохранения парламентской формы правления.
По итогам заседания Совет по конституционным реформам проголосовал за сохранение парламентской формы правления и совершенствование модели парламентского правления 8 голосами "за" при 1 "против" и 1 воздержавшемся.
12:37 12/02/2020  |  Лента новостейПашинян утвердил состав комиссии по конституционной реформе
16:54 29/01/2020  |  Лента новостейМинюст Армении огласил список кандидатов в члены профильной комиссии по реформе Конституции