Միայն մեր ընկերությունից 150 մեքենա է կանգնած ճանապարհին՝ 3000 տոննա բեռով. «Սպայկա» ընկերության ներկայացուցիչ 11/21/2022   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բեռնափոխադրող ընկերությունների կրած վնասն օր օրի ավելանում է։ Ամսից ավել է՝ Վրաստանի տարանցիկ գոտում կուտակված բեռնատարները Լարսն անցնել չեն կարողանում. ՀՀ պատկան մարմինները խնդրից տեղյակ են, բայց լուծման ոչ տարբերակ, ոչ էլ ժամկետ են կարողանում նշել։
«Վրաստանի տարանցիկ գոտում ներկա դրությամբ միայն «Սպայկա»-ի 150 մեքենա կա կանգնած՝ 3000 տոննա բեռով։ Օրական կտրվածքով 40 տոննա փչացած միրգ-բանջարեղեն ենք դատարկում աղբանոցներում։ Ամսից ավել է՝անորոշ վիճակում ենք։ Կառավարությունը, կոմպետենտ բոլոր մարմիները տեղյակ են իրավիճակից, բայց ոչ ոք չգիտի, թե ինչ է լինելու կամ երբ է հնարավոր խնդիրը լուծվի»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է «Սպայկա» ընկերության ներկայացուցիչ Մհեր Ղազարյանը։
Ղազարյանը նշում է՝ ահռելի վնասներ կրում և անորոշ վիճակում են շուտ փչացող ապրանք արտահանող բոլոր ընկերությունները՝ այդ թվում ծաղիկ, ձկնեղեն, կաթնամթերք և այլն։
«Արտահանումն այս ամենից ահավոր տուժել է։ Դեռ ոչ մեծ ընկերությունները տուժում են նաև նրանով, որ մեքենա չունեն, որ բարձեն, ուղարկեն պատվերները։ Ունեցած մեքենաները մնացել են ճանապարհին։ Եթե սովորաբար Ռուսաստան բեռնափոխադրումը տևում էր, միջինում, 10 օր, հիմա 1.5-2 ամիս ձգվում է։ Էլ չեմ ասում այն, որ Նոր տարվան ընդառաջ պատվերները շատացել են ու անհնար է կատարել բոլորը»,-ասում է Ղազարյանը։
Շուտ փչացող ապրանք արտահանող ընկերությունների վնասը, Ղազարյանի խոսքով, ստեղծված վիճակում կրկնապատկվել է. մի կողմից արտարժույթն է արժեզրկվել դրամի նկատմամբ, մյուս կողմից՝ ապրանքն է փչանում ճանապարհին։
«Եթե ՏՏ ոլորտը տուժում է դրամի արժևորումից, ապա ագրոոլորտը թե՛ դրանից, թե՛ Լարսում առաջացած խնդրից է տուժում։ Վրաստանով, փաստացի, Ռուսաստան բեռներ են տեղափոխվում նաև Թուրքիայից, Ադրբեջանից ու, իհարկե, հենց Վրաստանից։ Բնականաբար, վրացիների դեպքում խնդիր չկա, շուտ բաց են թողնում իրենց մեքենաները»,-նշում է Ղազարյանը։
«Սպայկա»-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ ֆորս մաժորային իրավիճակով պայմանավորված՝ պայմանագրերում նշված ժամկետների մեջ որոշ դեպքերում, հնարավոր է, որ չտեղավորվեն, բայց այդ դեպքում էլ պատվիրատուին ուշացումը ֆորս մաժորով հիմնավորելը շատ դժվար կլինի, եթե ոչ՝ անհնար։
Համենայնդեպս, կրած վնասից զատ, տույժեր էլ կկրեն արտահանողները, թե ոչ, կախված կլինի նրանից, թե երբ կլուծվի Լարսում առաջացած խնդիրը։
13:37 15/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտահանողները շարունակում են հսկայական վնասներ կրել․ Կառավարությունը գործնական քայլեր չի ձեռնարկում՝ խնդիրը լուծելու համար

"Разрулить" заторы к Ларсу пока не удается, армянские грузоперевозчики несут убытки: в компании "Спайка" рассказали подробности 11/21/2022   16:53  |  Лента новостей
Понесенные грузоперевозчиками убытки растут день ото дня. Застрявшие в транзитной зоне Грузии большегрузы уже месяц не могут проехать к КПП "Верхний Ларс". Компетентные органы Армении знают о проблеме, но ни способов ее решения, ни сроков указать не могут.
"В данный момент в транзитной зоне Грузии находятся 150 машин компании «Спайка» с 3000 тоннами груза. Ежедневно мы выбрасываем на свалку 40 тонн испорченных фруктов и овощей. Мы находимся в подвешенном состоянии уже больше месяца. Правительство, компетентные органы в курсе сложившейся ситуации, но никто не знает, что будет, и когда удастся решить проблему", - рассказал в беседе с «ФактИнфо» представитель компании "Спайка" Мгер Казарян.
Он отметил, что огромные убытки несут и в подвешенном состоянии  находятся все  компании, экспортирующие скоропортящиеся товары, в том числе цветы, рыбу, молочную продукцию и т.д..
"Экспорт от этого ужасно пострадал. Небольшие компании также страдают от того, что у них нет своих машин, чтобы погрузить товар и  отправить заказ. А те, что были, застряли в дороге. Если раньше грузоперевозки в Россию занимали в среднем 10 дней, то теперь процесс затягивается до полутора или двух месяцев. Не говоря уже о том, что перед Новым годом заказов прибавилось и выполнить все невозможно", - сказал Казарян.
Ущерб компаний, экспортирующих скоропортящиеся товары, в сложившейся ситуации удвоился. С одной стороны, валюта обесценилась по отношению к армянскому драму, а с другой -  товар портится в пути.
"Если ИТ-сфера страдает от ревальвации драма, то агросектор – как от курса драма, так и  от возникших на Ларсе проблем. Фактически через Грузию в Россию везут товары и из Турции и Азербайджана и, конечно, из самой Грузии. Естественно,  у грузин проблем нет, их машины быстро пропускают", - рассказал Казарян.
По словам представителя "Спайки", ввиду форс-мажорной ситуации обстоятельств , возможно, не удастся уложиться в оговоренные в договорах сроки, но в таком случае объяснить заказчику опоздание форс-мажорными обстоятельствами сложно будет, если не невозможно.
15:25 16/11/2022  |  ЭкономикаОколо 1 600 армянских фур застряли на пути к Ларсу: министр экономики назвал причину
17:57 15/11/2022  |  Лента новостейПорядка 1200 грузовиков застряли недалеко от Тбилиси – депутат парламента Армении