Արմեն Աշոտյանը մեղադրյալի կարգավիճակ չունի. ՄԻՊ-ը մտահոգիչ է համարում՝ առանց անձին մեղադրյալ ներգրավելու սահմանափակվել է նրա տեղաշարժը 11/16/2022   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը մեկ շաբաթ առաջ բացակայել է երկրից, վերադարձել։ Այս ընթացքում ոչինչ չի փոխվել։ Անսպասելի հանգամանքներում ապօրինի արգելել են ելքը՝ ՀՀ-ից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը՝ հավելելով, որ իրենք որևէ տեղեկություն չեն ունեցել՝ սահմանափակումների վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Աշոտյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել մեկնել ՀՀ-ից՝ պատճառաբանելով, թե նա մեղադրյալ է, մինչդեռ, Աշոտյանի հավաստմամբ՝ իրեն մեղադրանք չի առաջադրվել։
Նկատենք, որ Աշոտյանը պետք է Լիսաբոն մեկներ՝ մասնակցելու ԵԺԿ Քաղաքական համաժողովին։
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում վերահաստատեց, որ Արմեն Աշոտյանը որևէ վարույթի շրջանակներում մեղադրյալի կարգավիճակ չունի։ Ինչ վերաբերում է ԵՊԲՀ նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանի վերաբերյալ գործին, ապա Տիգրան Աթանեսյանը հայտնեց, որ այդ գործով Արմեն Աշոտյանը հարցաքննվել է 1.5 տարի առաջ՝ վկայի կարգավիճակով։
Ի դեպ, ըստ մամուլում շրջանառվող լուրերի՝ Նարիմանյանի նկատմամբ հետապնդումը կապված է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ նախատեսվող հնարավոր քրեական հետապնդման հետ։ Արմեն Աշոտյանն ինքը չէր բացառել, որ Նարիմանյանին ձերբակալել են՝ իր դեմ ցուցմունք տալու համար։ Նարիմանյանին մեղադրանք ներկայացնելուց հետո Արմեն Աշոտյանի մասնակցությամբ դեռևս որևէ գործողություն չի իրականացվել։
Արմեն Աշոտյանի՝ սահմանը հատելու սահմանափակումների առնչությամբ փաստաբանն ահազանգել է ՄԻՊ-ին։
ՄԻՊ գրասենյակից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին, որ Պաշտպանը Թեժ գծին գիշերն ահազանգ է ստացել։
«Գրություն ենք ուղարկել ՔԿ, Դատախազություն, ԱԱԾ, պարզաբանում ենք պահանջել Հայաստանի Հանրապետությունից ելքը սահմանափակելու իրավաչափության վերաբերյալ, որովհետև առերևույթ մտահոգիչ է այն, որ առանց անձին մեղադրյալ ներգրավելու որոշման անձի տեղաշարժի սահմանափակում է իրականացվել»,-նշեցին գրասենյակից՝ հավելելով, որ այս մասով հետևողական են լինելու։
Իրավապահ մարմինների կողմից առ այս պահը որևէ պարզաբանում չի ներկայացվել։
09:50 16/11/2022  |  ՔաղաքականԱրմեն Աշոտյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել լքել Հայաստանը` պատճառաբանելով, թե նա մեղադրյալ է
09:55 09/11/2022  |  ՄամուլՑուցմունք տվող են փնտրում. «Հրապարակ»
10:44 08/11/2022  |  ՄամուլՈրքա՞ն արժեն «Ծովասարի» սենյակները. Ինչո՞ւմ են մեղադրում Արմեն Աշոտյանին. «Հրապարակ»
10:11 08/11/2022  |  Մամուլ«Փորձում են լռեցնել ամենագրագետ և ամենապայքարող տեսակը. Աշոտյանի «գործով» քաղաքական հետապնդման խնդիր է դրված». «Փաստ»
11:03 06/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄոտ ժամանակահատվածում իշխանությունները շատ զավեշտալի պատրվակով պատրաստվում են ինձ ձերբակալել. Արմեն Աշոտյան
20:34 03/11/2022  |  ՔաղաքականՎտանգ կա, որ թուրք-ադրբեջանական զորքը ուղղակիորեն կներխուժի Երևան. Ռուսաստանը լավ անձրևանոց չէ, բայց այլընտրանք չունենք. Ա. Աշոտյան (Տեսանյութ)
15:22 29/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխարհը մեզ հետ անում է այն, ինչ մենք ենք թույլ տալիս. Աշոտյան
15:47 26/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՁեր կողմից տարածված տեղեկատվական աղբը որևէ կերպ հանրությանը չի կարող շեղել արդեն 4 տարի պետական միջոցների հաշվին հարստացող ձեր թալանչի թիմի քաջագործություններից.Աշոտյան

У Армена Ашотяна нет статуса обвиняемого: в офисе омбудсмена обеспокоены ограничениями на его выезд из страны 11/16/2022   14:19  |  Лента новостей
Заместитель председателя РПА Армен Ашотян покидал страну неделю назад и вернулся. Ничего за это время не изменилось. При непредвиденных обстоятельствах ему незаконно запретили выезд из страны. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил адвокат Тигран Атанесян, добавив, что они не располагают какими-либо сведениями об ограничениях.
Напомним,  в аэропорту "Звартноц" Армена Ашотяна не допустили к вылету из Армении, мотивировав запрет тем, что он проходит обвиняемым по какому-то делу. При этом, как заверил Ашотян, никакого обвинения ему предъявляли.
Отметим, что Ашотян должен был вылететь в Лиссабон для участия в политической конференции ЕНП.
Адвокат Тигран Атанесян в беседе с "ФактИнфо" подтвердил отсутствие у Армена Ашотяна статуса обвиняемого в рамках какого-либо производства. Что касается дела в отношении бывшего ректора ЕГМУ Микаела Нариманяна, то Тигран Атанесян сообщил, что по этому делу Армен Ашотян был допрошен в качестве свидетеля полтора года назад.
Кстати, согласно муссируемым в прессе сведениям, преследование в отношении Нариманяна связано с возможным уголовным преследованием в отношении зампреда РПА Армена Ашотяна. Сам Ашотян не исключал, что Нариманяна задержали ради показаний против него. Каких-либо действий с участием Ашотяна после предъявления Нариманяну обвинения не проводилось.
Адвокат в связи с введением ограничений на выезд Ашотяна из страны обратился к омбудсмену Армении.
В офисе Защитника прав человека "ФактИнфо" сообщили, что на телефон "горячей линии" омбудсмена поступил звонок.
"Мы направили письмо в СК, прокуратуру, СНБ и потребовали объяснений относительно правомерности ограничений на выезд из Республики Армения, поскольку введенные ограничения на передвижение лица без решения о привлечении его в качестве обвиняемого вызывают заведомо беспокойство", - отметили в офисе, добавив, что будут последовательны в этом вопросе.