Հայաստանը որևէ երկրի հետ պատերազմելու ցանկություն չունի, որևէ ագրեսիվ նկրտում չունի.Սուրեն Պապիկյան 11/15/2022   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը խորհրդարանում ներկայացրեց «Պաշտպան հայրենյաց» նոր ծրագիրը, որը նախատեսում է շարքային և սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական ծառայության առաջին վեց ամիսը լրանալուց հետո կառավարության սահմանված կարգով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն՝ ծառայության ժամկետը սահմանելով 5 տարի, ինչպես նաև պայմանագրի ժամկետը լրանալու կամ առողջական վիճակի պատճառով ոչ պիտանի ճանաչվելու հիմքով ծառայությունից ժամկետից շուտ արձակվելիս նրանց համար սահմանելով պատվո վճար ստանալու իրավունք.
Սուրեն Պապիկյանի խոսքով՝ նախագիծը պրոֆեսիոնալ բանակին անցնելու կարևոր փուլերից է.
«Շատ կարևոր է, որ մենք սրան նայենք որպես ՀՀ-ի շուրջ խաղաղությունն ամրապնդելու կարևոր գործիք։ Հայաստանը որևէ երկրի հետ պատերազմելու ցանկություն չունի, որևէ ագրեսիվ նկրտում չունի: ՀՀ քաղաքացին իր երկրի սահմանները պաշտպանելու համար զինվորագրվում է, և մեր երկրի բանակը դառնում է պրոֆեսիանալ բանակ, կարևոր է, որ պրոֆեսիոնալիզմը զինվորականության մեջ լինի գերակա»,-ասաց Պապիկյանը:

Министр обороны Армении назвал новый проект одним из важнейших этапов перехода к профессиональной армии 11/15/2022   15:15  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян в парламенте представил новую программу "Защитник Отечества", которая предуматривает возможность перехода военнослужащих рядового и офицерского состава ВС на контрактную военную службу сроком на 5 лет после первых 6 месяцев срочной службы.
Кроме того, после завершения срока контракта или досрочной демобилизации по состоянию здоровья будет предоставлено право на получение почетной выплаты в размере 5 млн драмов.
По словам Сурена Папикяна, проект является одним из важнейших этапов перехода к профессиональной армии.
"Очень важно, чтобы мы на это смотрели как на важный инструмент укрепления мира вокруг РА. У Армении нет желания воевать с какой-либо страной, у нее нет агрессивных устремлений. Гражданин РА для защиты границ своей страны записывается на службу. Армия нашей страны становится профессиональной. Важно, чтобы профессионализм среди военных был доминантой", - сказал Папикян.