Ժամկետային զինծառայողը 6 ամսից կարող է անցնել պայմանագրային զինծառայության՝ 5 տարով. Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց նոր նախագիծը 11/14/2022   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության նախարարությունն առաջարկում է ներդնել շարքային և սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական ծառայությունից պայմանագրային զինվորական ծառայության անցման նոր համակարգ՝ «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը:
Այս մասին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտարարեց Սուրեն Պապիկյանը՝ ներկայացնելով «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» փոփոխությունների նախագիծը։
«Պաշտպան հայրենյաց»-ը նախատեսում է շարքային և սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական ծառայության առաջին վեց ամիսը լրանալուց հետո կառավարության սահմանված կարգով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն՝ ծառայության ժամկետը սահմանելով 5 տարի, ինչպես նաև պայմանագրի ժամկետը լրանալու կամ առողջական վիճակի պատճառով ոչ պիտանի ճանաչվելու հիմքով ծառայությունից ժամկետից շուտ արձակվելիս նրանց համար սահմանելով պատվո վճար ստանալու իրավունք.
«Պատվո վճարի չափը նախատեսվում է սահմանել 5 միլիոն դրամ, որն ազատորեն տնօրինվում է»,–հավելեց Պապիկյանը։
Պայմանագիր կնքած զինծառայողները ևս ենթակա են լինելու ատեստավորման, և դրական արդյունքների դեպքում հաշվարկվելու է նրանց պաշտոնի խմբի համար նախատեսված հավելավճար:
Պայմանագրային զինծառայությունից հրաժարվելու դեպքում ծառայության ժամկետը չի հաշվարկվելու որպես ժամկետային զինծառայություն, և զինծառայողն ուղարկվելու է պարտադիր զինծառայության` լրացնելու ժամկետային զինծառայության չծառայած մասը։

Срочники в Армении смогут стать контрактниками после 6 месяцев службы: Папикян представил новый проект 11/14/2022   12:29  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении предлагает внедрить  программу "Защитник Отечества", предусматривающую новую систему перехода от срочной к контрактной военной службе. Об этом в ходе заседания постоянной парламентской комиссии по обороне и вопросам безопасности заявил министр обороны Армении Сурен Папикян, представляя проект о внесении изменений в закон "О военной службе и статусе военнослужащего".
В соответствии с программой “Защитник Отечества”, по истечении 6 месяцев обязательной службы у рядовых и офицеров появится возможность перейти на контрактную службу сроком на 5 лет. Кроме того, после завершения срока контракта или досрочной демобилизации по состоянию здоровья будет предоставлено право на получение почетной выплаты. Сумму почетной выплаты планируется установить в размере 5 млн драмов, которой можно распоряжаться по своему усмотрению", - сказал Папикян.
Заключившие контракт военнослужащие подлежат аттестации и при положительном результате получат надбавки к зарплате.
В случае отказа от контрактной службы период службы не будет засчитан за срок срочной, и солдат будет обязан дослужить оставшийся срок срочной службы.