Հայաստանը պետք է հրաժարվի բանակցել Ադրբեջանի հետ, մինչև Ադրբեջանն իր զորքերը չհանի ՀՀ սուվերեն տարածքից.Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ) 11/11/2022   14:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը պետք է միջազգային հանրությանը հասցնի այն տեսակետը, որ չի վերադառնա բանակցային սեղան այնքան ժամանակ, մինչև չլուծվեն մի շարք խնդիրներ: «Փաստինֆո»-ի եթերում հայտարարել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը:
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ Հայաստանը պետք է հրաժարվի բանակցել Ադրբեջանի հետ, մինչև Ադրբեջանն իր զորքերը չհանի ՀՀ սուվերեն տարածքից.
«Անկախ նրանից՝ կա դելիմիտացիայի մասին պայմանավորվածություն, թե ոչ, դա Հայաստանի սուվերեն տարածքն է, քանի որ կողմերը, դառնալով ՄԱԿ-ի անդամ, փոխադարձաբար ճանաչել են իրար սահմանները այդ պահի դրությամբ: Բացի սա՝ Ադրբեջանը հետագայում ստորագրել է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, այնտեղ նույնպես ֆիքսված են երկրների սահմանները, հետևաբար, ադրբեջանական զորամիավորումների ներկայությունը ՀՀ սուվերեն տարածքում անթույլատրելի է, և դրանց օր առաջ դուրսբերումը պետք է լինի Հայաստանի ԱԳՆ-ի գլխավոր խնդիրը»,-հավելեց բանախոսը:
Երկրորդ պահանջը, ըստ Բալասանյանի, պետք է լինի այն, որ Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարությունը հրաժարվի իր ռազմատենչ հայտարարություններից և մեր հասցեին հնչեցվող սպառնալիքներից.
«Հաշվի առնելով նաև, որ Ադրբեջանն ինքն է խախտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումների ժամանակ տված խոստումները, Հայաստանը պետք է նաև կարծրացնի իր դիրքորոշումը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հետ կապված և նշի, որ քանի դեռ հայ ռազմագերիները չեն վերադարձվել, որևէ բանակցություն չի լինելու Ադրբեջանի հետ»,-ասաց Գրիգոր Բալասանյանը:
12:15 30/10/2022  |  ՔաղաքականՀԱՊԿ-ը բաց տեքստով նշեց՝ Ադրբեջանի հետ հնարավոր պատերազմի դեպքում չի աջակցի. Բալասանյան
23:06 27/10/2022  |  ՔաղաքականԻսրայելն ու Իրանը վճռական են միմյանց ոչնչացնելու հարցում. միջազգայնագետ (տեսանյութ)

Ереван должен отказываться от переговоров с Баку до тех пор, пока Азербайджан не выведет войска с суверенной территории Армении - эксперт 11/11/2022 15:18 | Лента новостей
Армения должна донести до международного сообщества точку зрения армянской стороны, согласно которой она не вернется за стол переговоров, пока не будет решен целый ряд вопросов. Об этом заявил в эфире "ФактИнфо" специалист по международным вопросам Григор Баласанян.
По мнению эксперта, Армения должен отказываться от переговоров с Азербайджаном до тех пор, пока Баку не выведет свои войска с суверенной территории Республики Армения.
Независимо от того, есть договоренность о делимитации или нет, это суверенная территория Армении, так как стороны, став членами ООН, взаимно признали границы друг друга на тот момент. Кроме того, позже Азербайджан подписал Алма-Атинскую декларацию, там также зафиксированы границы стран, следовательно, присутствие азербайджанских ВС на суверенной территории Армении недопустимо, и их скорейший вывод должен быть главной задачей МИД Армении”, - добавил эксперт.
Второе требование, по мнению Баласаняна, должно заключаться в том, чтобы высшее руководство Азербайджана отказалось от своих воинственных заявлений и угроз в наш адрес.
“Учитывая и то, что Азербайджан сам нарушает достигнутые договоренности и обещания, данные в ходе встреч с международными партнерами, Армения также должна ужесточить свою позицию, связанную с заявлением от 9 ноября и указать, что никаких переговоров с Азербайджаном не будет до тех пор, пока не будут возвращены армянские военнопленные", - сказал Григор Баласанян.