ՀՀ ԱՆ-ն և ԲԴԽ-ն պետք է լուծեն առկա խնդիրները, որից հետո նոր մտածեն դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթներ հարուցելու մասին. Նախշքարյան 11/08/2022   15:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարգապահական վարույթներով էլ ոչ մեկին չեք կարող զարմացնել։ Չգիտեմ, կարող է մեկ-երկու հոգի զարմանան, բայց ես հաստատ չէ։ Այս մասին դատարանների գերծանրաբեռնվածության հարցով ԱԺ-ում ընթացող քննարկման ժամանակ ասաց Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Զարուհի Նախշքարյանը։
Դատավորն արձանագրեց, որ հարուցվող կարգապահական վարույթները հիմնականում պայմանավորված են ժամկետների խախտումներով և այլն. «Հարգելի քաղաքացիներ, եթե մենք պատասխանենք ձեր մեկ զանգին, դրանից երեք քաղաքացի, այդ թվում՝ դուք, ավելի ուշ եք ստանալու դատական ակտերը »։
Դատավորի խոսքով՝ դատավորների թվի ավելացումը արդյունք չի տա, ծանրաբեռնվածությունը պահպանվել է։ Ըստ նրա՝ ծանրաբեռնվածությունը թեթևանալու է օրենսդրական փոփոխություններով, էլեկտրոնային համակարգերի ներդրմամբ, դատավորների գործառույթների կրճատմամբ։
Նրա դիտարկմամբ՝ Արդարադատության նախարարությունն ու Բարձրագույն դատական խորհուրդը պետք է լուծեն առկա խնդիրները, որից հետո նոր մտածեն դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթներ հարուցելու մասին. «Ցանկացած կարգապահական վարույթ հունից հանում է դատավորին ու ստեղծում է ավելորդ լարվածություն»։
Դատավորն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ պետությունը ահռելի միջոցներ է ուղղել Հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման համար։
«Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում բողոք չի ունենալու, բայց այնտեղ աշխատում են դատավորներ, որոնք աշխատավարձ են ստանում, որը իմ աշխատավարձից առնվազն 3 անգամ ավել է։ Նրանք ևս մեկ տարի ստանալու են այս աշխատավարձը չքննելով գոնե մեկ վճռաբեկ բողոք։ Մենք կարող էին այս 3 ատյան հակակոռուպցիոն դատարանը չստեղծել, բայց էլեկտրոնային արդարադատությունը ներդնել, սրանից մի տարի առաջ»,-նշեց Նախշքարյանը։
12:53 08/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարաններին ծանրաբեռնում են տեխնիկական հարցերով՝ կատարողական թերթիկներ տրամադրելով
12:01 01/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍուսաննա Գզոգյանը նշանակվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր
14:25 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատական դեպարտամենտնը լիազորությունները դադարեցված դատավոր Սիմա Իսկանդարյանին, ի վերջո, տրամադրեց, նիստերի ձայնագրման կրիչը
15:08 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեքսանդրա Հարությունյանին առաջարկվել է Վերաքննիչ վարչական դատարանի դատավորի պաշտոնը
16:24 21/10/2022  |  Վարչական իրավունքԲԴԽ-ն դատավորի փաստաթղթերը ՀՀ նախագահին է ներկայացրել կիսատ-պռատ, իսկ ԿԿՀ-ն էլ՝ խեղաթյուրել տվյալները.դատավորը բողոքում է
09:54 06/10/2022  |  ՄամուլՆախկին քարտուղարուհի փոխնախարարը չի համապատասխանում դատավորի կարգավիճակին. «Ժողովուրդ»
19:02 27/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեքսանդր Ազարյանը Դատավորների միության նախագահն է. նա կշարունակի պաշտոնավարել

Минюст и ВСС должны решить проблемы и только потом думать о возбуждении дисциплинарного производства в отношении судей - Нахшкарян 11/08/2022   17:09  |  Лента новостей
Дисциплинарными производствами уже никого не удивишь. Не знаю, может один или двое удивятся, но это точно не я. Об этом заявила судья суда общей юрисдикции Еревана Заруи Нахшкарян в ходе обсуждения в НС на тему чрезмерной нагрузки на суды.
Судья констатировала, что инициируемые дисциплинарные производства в основном связаны с нарушением сроков и т.д.
По ее словам, увеличение числа судей не даст результата, нагрузка сохранилась. Как отметила она, снижения нагрузки удастся добиться за счет изменений в законодательстве, внедрения электронных систем и сокращения функций судей.
Как отметила она, министерство юстиции и Высший судебный совет должны решить существующие проблемы и только после этого задуматься о возбуждении дисциплинарных производств в отношении судей.
"Любое дисциплинарное производство выводит судью из себя и создает ненужное напряжение", - добавила она.
Судья обратила внимание на то обстоятельство, что государство направила громадные средства на создание Антикоррупционного комитета.
"У Антикоррупционной палаты Кассационного суда в течение ближайшего года не будет жалоб, но там работают судьи, которые получают зарплату, размер которой превышает размер моей зарплаты как минимум втрое. Они тоже в течение года будут получать зарплату, не рассмотрев даже одной кассационной жалобы. Мы могли бы не создавать Антикоррупционный суд в трех инстанциях, но внедрить электронное правосудие за год до этого", - отметила Нахшкарян.