ՀՀ կառավարությունը տեղահանված արցախցիների համար բնակարանի ձեռքբերման աջակցության ծրագրին կուղղի 2 մլրդ դրամ 11/04/2022   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում 2023 թվականին պետբյուջեով նախատեսվում է Արցախի Հանրապետության առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրին ուղղել 2 մլրդ դրամ: Այս մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ 2022-ի հոկտեմբերին կառավարությունը լավարկել էր գործող որոշումը՝ ըստ որի, եթե տեղահանված ընտանիքն անշարժ գույք ձեռք բերի կամ կառուցի Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ գյուղական բնակավայրում, ապա կստանա լրացուցիչ աջակցություն. «Մասնավորապես, ձեռքբերման դեպքում կտրամադրվի հանրագումարային մինչև 14 մլն դրամ, իսկ կառուցապատման դեպքում՝ հանրագումարային մինչև 16 մլն դրամ՝ հիփոթեքային վարկի մայր գումարի մարման համար, տոկոսագումարների մարման համար՝ հանրագումարային մինչև 13 տոկոս»,-հավելեց Մկրտչյանը:
Կատարված փոփոխությունների արդյունքում կսուբսիդավորվի նաև ձեռք բերվող կամ կառուցվող գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցման համար գանձված գումարը:

Власти Армении выделят 2 млрд драмов на программу поддержки при покупке жилья для вынужденных переселенцев из Арцаха 11/04/2022   11:45  |  Лента новостей
Правительство Армении в 2023 году направит из госбюджета  2 млрд драмов на программу поддержки при приобретения жилья для вынужденных переселенцев из отдельных районов Республики Арцах. Об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении заявил министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян.
Министр напомнил, что в октябре 2022 года правительство доработало действующее решение, согласно которому если семья вынужденных переселенцев приобретет недвижимость или построит дом в приграничном населенном пункте Республики Армения, то получит дополнительную помощь. В частности, в случае покупки жилья ему будет предоставлено в общей сложности до 14 млн драмов, а при строительстве – до 16 млн драмов для погашения основной суммы ипотечного кредита, до 13 % на погашение процентов", - сказал Мкртчян.
В результате внесенных поправок сумма планируется также субсидирование суммы, взимаемой за регистрацию прав собственности на приобретаемую или строящуюся недвижимость.