Մարդիկ միլիոններ են կորցրել. պետական պաշտոնյան պետք է գնար Լարսում կանգներ, ամեն ինչ աներ, որ մարդիկ իրենց գումարները չկորցնեին. Սուքիասյանը՝ Քերոբյանին 11/03/2022   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական պաշտոնյան պետք է գնար Լարսում կանգներ, ամեն ինչ աներ, որ մարդիկ էդ գումարները չկորցնեին։ Մարդիկ իրենց տները գրավ են դնում, վարկ վերցնում, չեն կարողանում պաշտոնյայի հետ կապ հաստատել։ Հիմա ինձ ասում եք՝ 14.1 տոկոս տնտեսական աճ ենք ունեցել. դա բիզնեսն է տանջվում, չարչարվում, դուք էլ ասում եք՝ սենց բան է եղել։ Այդ թիվը հայտնի դեպքերի արդյունքում է եղել, մի՛ վերցրեց ձեզ վրա։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում 2023թ. բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը՝ էկոնոմիկայի նախարար Քերոբյանին կոչ անելով նախարարության արածի մասին խոսել թվերով և ուրիշի արածներն իրենց չվերագրել։
«Շատ պաշտոնյաներ են գալիս, շատ ենք խոսում, բոլորը թվեր ու ժամկետներ են ասում, կազմակերպությունների անուններ են հրապարակում, իսկ Ձեզ հետ խոսելիս, ինչ ասում ենք, ասում եք՝ անում ենք, արեցինք, պայմանավորվել ենք....Ինձ համար հաճելի չի էս կարգի էկոնոմիկայի նախարարի հետ զրույց ունենալ։ Այդքան հարց տվեցինք ու ոչ մի թիվ, ոչ մի կազմակերպության, ծավալի մասին բան չլսեցի»,-ասաց Սուքիասյանը։
Քերոբյանի արդարացման փորձերին պատգամավորը կրկին հակադարձեց՝ շեշտելով, որ քաջատեղյակ է, թե 14.1 աճն ինչպես ու ինչի արդյունքում է արձանագրվել ու տնտեսության որ ճյուղն ինչ արդյունք է ցույց տվել։

"Люди дома заложили, теряют миллионы, а вы тут мне о 14% говорите": Сукиасян призвал Керобян не приписывать себе чужие заслуги 11/03/2022 14:43 | Экономика
Депутат от правящей фракции Армении "Гражданский договор" Хачатур Сукиасян призвал министра экономики Армении говорить о достижениях возглавляемого им ведомства в цифрах и не приписывать себе чужие заслуги.
Депутат заявил, что в курсе того, какие проблемы и сколько машин скопилось на КПП "Верхний Ларс", сколько людей теряют миллионы.
"Госчиновник должен был отправиться на КПП “Ларс, приложить все усилия, чтобы люди не теряли своих денег. Люди заложили свои дома, взяли кредит и не могут связаться с чиновником. А вы мне тут говорите о 14% экономической активности. Эти данные – результат известных событий, не приписываете себе. Это все благодаря представителям бизнеса, которые работают не покладая рук…", - сказал Сукиасян на слушаниях по госбюджету на 2023 год в парламенте, передает корреспондент "ФактИнфо".
"Многие чиновники приходят, много говорим, все указывают цифры, сроки, публикуют названия организаций. Вы на все наши вопросы говорите: "сделали, делаем, договорились". Мне неприятно иметь такой разговор с министром экономики. Мы столько вопросов вам задали, но ни конкретных цифр, ни названий организаций, ни данных об объемах мы не услышали", - добавил депутат.
На попытки Керобяна оправдаться депутат вновь парировал, заявив, что "он прекрасно осведомлен о том, как и в результате чего был зафиксирован рост в 14.1% и какой из секторов экономики какие результаты показал".