ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին 11/01/2022   16:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում թողնելը հղի է էթնիկ զտումներով. նշել են ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Պետեր վան Դալենի, Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի եւ Լարս Պատրիկ Բերգի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հյուրերը Հայաստանում են՝ ծանոթանալու այն իրականությանը, որին առերեսվում է մեր երկիրը, ինչպես նաեւ՝ այս դժվարին ժամանակներում իրենց համերաշխությունը հայտնելու հայ ժողովրդին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիային, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը վերաբերող հարցերին:
Նշվել է, որ այսօր եվրոպական շատ կառույցներ կրկնակի ստանդարտների քաղաքականություն են որդեգրել եւ ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակում էներգետիկ շահերը բարձր են դասում միջազգային իրավունքի սկզբունքներից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի մասին զեկույցին, որն առաջիկայում քննարկվելու է Եվրախորհրդարանում:
Նոյեմբերի 1-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Արթուր Խաչատրյանը, Լիլիթ Գալստյանը, Աննա Գրիգորյանն ու Ասպրամ Կրպեյանը:
11:36 31/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության անդամները ԱԺ-ում մասնակցում են պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը.ուղիղ
16:57 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան ենք եկել դժվար ժամանակահատվածում հայերի կողքին լինելու համար. ֆրանսիացի պատգամավորներ
16:00 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍամարղանդում կայացել են ԱՊՀ ՄԽՎ հանձնաժողովների եւ Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստերը
11:17 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանական ճեպազրույցներ.ուղիղ
20:26 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Մամիջանյանը մանրամասնել է խորհրդարան վերադառնալու պատճառները
17:31 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴրամն արժեվորվել է, որը երկրորդ հետեւանքը բերեց.Տիգրան Խաչատրյան
17:21 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽնդիր ենք ունեցել Իրան գնացող բարձրավոլտ էլցանցի հետ. վերականգնումը դժվար է եղել. Սանոսյան
10:55 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ կստանան նաև քաղաքաբնակ չաշխատող մայրերը
10:21 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն շարունակում է օրինագծերի քննարկումը.ուղիղ
16:42 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանում հայտարարությունների ժամ է. ընդդիմությունը ներկա է նիստին. ուղիղ

Оппозиционные парламентарии Армении — евродепутатам: оставление Арцаха в составе Азербайджана чревато этническими чистками 11/01/2022   16:43  |  Лента новостей
“Оставление Арцаха в составе Азербайджана чревато этническими чистками”, - отметили представители оппозиционных фракций НС на встрече с депутатами Европарламента Петером ван Даленом, Фабио Массимо Кастальдо и Ларсом Патриком Бергом.
Как сообщает пресс-служба парламента РА, гости находятся в Армении, чтобы ознакомиться с реалиями, с которыми столкнулась страна, выразить в эти трудные времена свою солидарность с армянским народом.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с азербайджанской широкомасштабной агрессией против суверенной территории Республики Армения, решением Нагорно-Карабахской проблемы.
Отмечалось, что сегодня многие европейские структуры взяли на вооружение политику двойных стандартов и в создавшейся геополитической ситуации энергетические интересы ставят выше принципов международного права.
На встрече затронут также доклад по Армении, который в ближайшее время будет обсуждаться в Европарламенте.
В состоявшейся 1 ноября встрече участвовали руководитель фракции "Честь имею" Айк Мамиджанян, члены фракции "Армения" Артур Хачатрян, Лилит Галстян, Анна Григорян и Аспрам Крпеян.