Հարձակումը եղել է Ադրբեջանի կողմից, բնականաբար, Մարս մոլորակից չեն ներխուժել Հայաստանի տարածք. Եվրոպական խորհրդարանի Հայաստանի հարցերով զեկուցողը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին 10/21/2022   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի Հայաստանի հարցերով զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւին:
ԱԺ նախագահը՝ ի դեմս հյուրի, երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին՝ հօգուտ Հայաստանի համապատասխան բանաձեւեր եւ զեկույցներ ընդունելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հետեւողականորեն հնչող հայատյաց հռետորաբանությանը, հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության ոչնչացմանը, ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հայրենադարձմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիային՝ կողմերն արձանագրել են, որ հակամարտության կարգավորման հարցը բանակցությունների սեղանից կրկին փորձ է արվել տեղափոխել ռազմական դաշտ՝ վերածելով լայնածավալ ագրեսիայի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ: Անդրեյ Կովաչեւը նկատել է, որ սա այն դեպքը չէ, երբ հավասարապես պետք է կողմերին կոչ անել կրակի դադարեցման վերաբերյալ: «Հարձակումը եղել է Ադրբեջանի կողմից, բնականաբար, Մարս մոլորակից չեն ներխուժել Հայաստանի տարածք»,- հավելել է նա:
«Մենք վաղուց եւ բազմիցս զգուշացնում ենք ադրբեջանական կողմից նոր պատերազմի մասին եւ մեր միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող հասցեական հայտարարություններ»,- ի պատասխան՝ նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է, որ բարձր է գնահատում Եվրամիության շարունակական միջնորդական ջանքերը, ԵՄ դիտորդական առաքելության ժամանումը հայ-ադրբեջանական սահման:
Հանդիպման ավարտին կողմերը խոսել են նաեւ առաջիկայում ԵԽ-ի կողմից հրապարակվելիք զեկույցի մասին:
18:21 19/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում ԱԺ նիստերը նախատեսվում է եթեր հեռարձակել սուրդոթարգմանությամբ. Ալեն Սիմոնյան
15:48 19/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը երգիչ Հայկոյին հետմահու պարգևատրել է Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով

Докладчик Европарламента: "Нападение было со стороны Азербайджана, на территорию Армении вторглись, естественно, не с Марса" 10/21/2022 14:18 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 21 октября принял докладчика Европарламента по делам Армении Андрея Ковачева.
Спикер НС в лице гостя выразил благодарность Европарламенту за принятие соответствующих резолюций и докладов в пользу Армении.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, на встрече обсуждались постоянная антиармянская риторика высшего руководства Азербайджана, уничтожение армянского культурно-религиозного наследия, проблема репатриации военнопленных и гражданских лиц.
Касаясь широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, стороны отметили, что была предпринята попытка переместить вопрос урегулирования конфликта со стола переговоров в военное поле, превратив его в широкомасштабную агрессию против суверенной территория РА. А.Ковачев отметил, что это не тот случай, когда нужно равно призывать обе стороны к прекращению огня. "Нападение было со стороны Азербайджана, на территорию Армении вторглись, естественно, не с Марса", - добавил он.
"Мы давно и неоднократно предупреждали о новой войне с азербайджанской стороны и ожидаем от наших международных партнеров адресных заявлений с осуждением действий Азербайджана", - отметил в ответ А.Симонян. Он подчеркнул, что высоко ценит постоянные посреднические усилия Евросоюза, прибытие наблюдательной миссии ЕС на армяно-азербайджанскую границу.
В завершение встречи стороны также обсудили готовящийся в ближайшее время к публикации доклад Европарламента.