Անհնար է խոսել խաղաղության մասին, մինչ կրակում են քեզ վրա, մինչ օկուպացնում են քո տարածքը. Ռուբեն Ռուբինյանը ելույթ է ունեցել եԽԽՎ-ում 10/13/2022   11:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում: Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է.
«Շնորհակալ եմ, տիկի՛ն նախագահող: Թույլ տվեք սկզբում շնորհակալություն հայտնել բոլոր նախորդ բանախոսներին, հատկապես՝ պարոն Գավանին, ճշմարտությունը ներկայացնելու եւ փաստերը հաստատելու համար:
Իսկապես, իմ երկիրը, իմ ժողովրդավար երկիրը վերջերս հարձակման է ենթարկվել իր ավտորիտար հարեւանի կողմից: Հարձակումը եղել է բոլորովին անհիմն եւ չարդարացված: Խաղաղ բնակիչներ են զոհվել: Վնասվել են բնակավայրեր, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Պարոն Գավանն այդ ամենը ներկայացրեց:
Ինչո՞ւ նման բան տեղի ունեցավ: Տեղի ունեցավ, քանի որ ագրեսորը նախկինում չդատապարտվեց: Վերջին նիստի ժամանակ այստեղ ես խոսում էի Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական հերթական ներխուժման մասին, որը տեղի էր ունեցել 2021 թ.: Ես խոսում էի հայ ռազմագերիների մասին, որոնք դեռ պահվում են Ադրբեջանում: Նրանք մինչ օրս պահվում են այնտեղ: Հիմա՝ մի քանի ամիս անց, ունենք նոր ագրեսիա, նոր օկուպացիա, նոր ռազմագերիներ, նրանցից ոմանք սպանվել են, եւ կան կադրեր, որտեղ երեւում է, որ նրանք գերեվարվելուց անմիջապես հետո մահապատժի են ենթարկվում ադրբեջանցիների կողմից: Այս ամենը տեղի ունեցավ, քանի որ ադրբեջանցիները նախկինում չեն դատապարտվել:
Հարգելի՛ գործընկերներ, ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սամադ Սեիդովը պատրաստվում է ելույթ ունենալ ինձնից հետո: Ամենայն հավանականությամբ, նա պատրաստվում է դիմել ադրբեջանական հին բարի ժխտողական ավանդույթին՝ ասելով, որ ադրբեջանական ագրեսիա պարզապես չի եղել: Նա պատրաստվում է ասել, որ պարոն Գավանը, տիկին Աբերգը եւ մյուս բանախոսները սխալվում են, հայկական տարածք ներխուժում չկա, բայց Հայաստանն արժանի էր դրան: Ինչո՞ւ: Որովհետեւ դա իր գործն է: Պարոն Սամադ Սեիդովի գործն է այստեղ արդարացնել իր ավտորիտար կառավարության գործողությունները, անօրինական հանցագործությունները:
Այս կազմակերպությունում խաղաղության մասին խոսելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ցանկանում եմ տեղեկացնել Ձեզ, որ ԵԽԽՎ նախագահ պարոն Քոքսն ինձ եւ պարոն Սեիդովին հրավիրել էր հանդիպել Փարիզում՝ Մշտադիտարկման հանձնաժողովի նիստի շրջանակում: Այդ հանդիպումը նախատեսված էր սեպտեմբերի 15-ին: Ինչո՞ւ այն տեղի չունեցավ: Շատ պարզ պատճառով. հանդիպումից երկու օր առաջ իմ երկիրը հարձակման ենթարկվեց Ադրբեջանի կողմից, ու ես չգնացի Փարիզ:
Հարգելի՛ գործընկերներ, խաղաղության մասին խոսել հնարավոր է, երբ քո գործընկերները ցանկանում են խոսել խաղաղության մասին: Անհնար է խոսել խաղաղության մասին, մինչ նրանք կրակում են քեզ վրա, մինչ նրանք օկուպացնում են քո տարածքը: Անհնար է:
Հասկանում եմ, որ մեր ընկերներից շատերը չեն ցանկանում այս կամ այն կողմը բռնել, երբ խոսքը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Բարդ է: Հասկանում եմ:
Բայց սա այլ է: Սա այն դեպքն է, որ ավտորիտար իշխանությունը հարձակվում է իր դեմոկրատ հարեւանի վրա եւ օկուպացնում է նրա տարածքը, դա պետք է դատապարտվի: Ադրբեջանական զորքերը պետք է անհապաղ հեռանան հայկական տարածքից, իսկ հայ ռազմագերիները պետք է ազատ արձակվեն»:
19:13 21/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբինյանը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայում տեղի ունեցած ՃՏՊ–ների կապակցությամբ
11:03 12/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչները 4 հանդիպում և 500 հեռախոսազրույց են անցկացրել
15:42 27/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին

Невозможно говорить о мире, пока стреляют в тебя, пока оккупируют твою территорию: Рубинян выступил в ПАСЕ 10/13/2022 12:18 | Лента новостей
Вице-спикер Нaционального Собрания Армении, руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Рубен Рубинян выступил на осенней сессии ПАСЕ. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении. Выступление Рубиняна публикуем ниже:
“Спасибо, г-жа председатель. Позвольте мне начать с благодарности всем предыдущим ораторам, особенно г-ну Гавану, за изложение истины и констатацию фактов.
Действительно, моя страна, моя демократическая страна, недавно подверглась агрессии со стороны своего авторитарного соседа. Нападение было абсолютно беспочвенным и неоправданным. Были убиты мирные жители, разрушены населенные пункты и гражданская инфраструктура. Г-н Гаван все это уже изложил.
Почему это случилось? Произошло это потому, что агрессор ранее не был осужден. Во время последней сессии я говорил об очередном азербайджанском вторжении на суверенную территорию Армении в 2021 г. Говорил об армянских военнопленных, которые до сих пор удерживаются в Азербайджане. Они все еще находятся там. Сейчас, спустя несколько месяцев, у нас новая агрессия, новая оккупация, новые военнопленные, некоторые из них убиты, и есть кадры их расстрела азербайджанцами сразу после захвата. Все это произошло потому, что азербайджанцы ранее не были осуждены.
Уважаемые коллеги, после меня выступит глава азербайджанской делегации Самад Сеидов. Скорее всего, он собирается апеллировать к старой доброй азербайджанской традиции отрицания, говоря, что азербайджанской агрессии не было. Он собирается сказать, что г-н Гаван, г-жа Аберг и другие ораторы ошибаются, вторжения на армянскую территорию нет, но Армения это заслужила. Почему? Потому что это его работа. Функция г-на Сеидова здесь – оправдать действия, незаконные преступления своего авторитарного правительства.
Руководствуясь необходимостью говорить в этой организации о мире, хочу сообщить, что Председатель ПАСЕ г-н Кокс пригласил меня и г-на Сеидова на встречу в Париж в рамках заседания Мониторинговой комиссии. Встреча была назначена на 15 сентября. Почему этого не произошло? По очень простой причине – за два дня до встречи моя страна подверглась азербайджанской агрессии, и я не поехал в Париж.
Уважаемые коллеги, можно говорить о мире, когда ваши партнеры хотят говорить о мире. Невозможно говорить о мире, пока стреляют в тебя, пока оккупируют твою территорию. Просто невозможно!
Понимаю, что многие из наших партнеров не хотят принимать чью-либо сторону, когда речь идет о Нагорно-Карабахском конфликте. Согласен – сложно.
Но здесь другое. Это тот случай, когда напавшая на своего демократического соседа и оккупировавшая его территорию авторитарная власть должна быть осуждена! Азербайджанские войска должны немедленно покинуть территорию Армении, а армянские военнопленные должны быть освобождены”.