Փաշինյանը և Բլինքենն ընդգծել են Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման ու հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը 10/10/2022   18:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետը բարձր է գնահատել սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքների վերացմանը միտված ամերիկյան կողմի ջանքերը և կարևորել այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերը: Կողմերն ընդգծել են ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած ՀՀ վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպայի խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի քառակողմ հանդիպման արդյունքներին: Կարևորվել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, ինչպես նաև սահմանազատման աշխատանքների իրականացման ու հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության ապահովումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծմանը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովմանը վերաբերող հարցերի:
Վարչապետն իր տպավորություններն է կիսել նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման վերաբերյալ:
Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ առաջիկայում ևս նպաստելու բանակցային գործընթացին ու Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը:
17:19 10/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի ներկայացուցիչներին
16:40 09/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿան մարդիկ, որոնք ցանկանում են, առիթից օգտվելով, Արցախում իշխանության գալ, դա նաև դրսից է կառավարվում. Մետաքսե Հակոբյան
12:24 09/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀամախմբումը պետք է ունենա մեկ բացառություն` նիկոլիզմը. Զաքարյան
11:40 09/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ընտրությունը. քվեաթերթիկ, որը մեզ տվել է Ալիևը. Վահե Հովհաննիսյան
10:20 09/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պարտավոր չենք լռել, եթե տեսնում ենք ակնհայտ սխալներ ու վնասաբեր քայլեր, և Դուք էլ կուռք չեք, որ հաճոյանալու, քծնելու համար բացառապես սրբացնենք ու գովաբանենք. Միքայել Համբարձումյանը՝ Փաշինյանին
15:39 08/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկիրն ակնհայտորեն գտնվում է կարևորագույն մի հանգրվանում, կարևորագույն խաչմերուկում. Նիկոլ Փաշինյան
15:09 08/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ կարևոր որոշումներ կայացնելու շեմին ենք, որը մեզ պիտի օգնի, որ ուռուցքները վաղ հայտնաբերվեն. Փաշինյան
13:43 08/10/2022  |  ՎերլուծություններՓաշինյանի ղեկավարած կառավարության մեջ ինքնասպան-պաշտոնյաների պակաս չկա,բայց․․․պատասխան տալու ժամանակը գալու է․․․
18:50 07/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլը ատում է Հային, դա արձանագրված փաստ է, և հենց այդ «կարևոր» հատկանիշն էր, որով թշնամու ձեռքին գործիք դարձավ.Մետաքսե Հակոբյան
17:36 07/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը

Пашинян и Блинкен подчеркнули необходимость вывода ВС Азербайджана с суверенной территории Армении и безусловного соблюдения режима прекращения огня 10/10/2022   19:49  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Как сообщает пресс-служба главы правительства РА,  Пашинян высоко оценил усилия американской стороны, направленные на ликвидацию последствий предпринятой азербайджанскими вооруженными силами 13-14 сентября агрессии против суверенной территории Армении , и подчеркнул важность последовательных шагов в этом направлении. Стороны подчеркнули необходимость вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения и безусловного соблюдения режима прекращения огня.
Собеседники коснулись результатов состоявшейся 6 октября в Праге четырехсторонней встречи премьер-министра Армении, президента Франции, председателя Европейского совета и президента Азербайджана. Была подчеркнута важность разработки мирного договора между Арменией и Азербайджаном на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации от 1991 года, а также осуществления работ по делимитации границы и обеспечения деятельности гражданской миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе.
Были затронуты вопросы безопасности и защиты прав армян Нагорного Карабаха, создания международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку, возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
Премьер-министр также поделился своими впечатлениями относительно встречи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Энтони Блинкен выразил готовность США и впредь способствовать переговорному процессу и установлению мира и стабильности на Южном Кавказе.