Ագրեսորի և ագրեսիայի թիրախի միջև հավասարություն դնող արձագանքները բերում են նոր հանցագործությունների.միջազգային հանրությունը պետք է կանխարգելի Ադրբեջանի հավանական նոր ագրեսիաները. Միրզոյան 09/27/2022   16:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք կարևորում ենք կայունության և խաղաղության դեմ ուղղված Ադրբեջանի առավելապաշտական և հանցագործ նկրտումներին միջազգային հանրության կողմից հասցեական և համարժեք արձագանքը:Այս մասին Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը.
«Ոչ համարժեք, ագրեսորի և ագրեսիայի թիրախի միջև հավասարություն դնող արձագանքները բերում են նոր հանցագործությունների, այս համատեքստում արժևորում ենք բարեկամ Հունաստանի դիրքորոշումը՝ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ»,-շեշտեց Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ միանշանակ է, որ ագրեսիայի հետևանքները պետք է վերացվեն՝ այն է, առաջին հերթին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն պետք է դուրս գա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն և հրադադարի ռեժիմը պետք է լիակատար պահպանվի.
«Միևնույն ժամանակ՝միջազգային հանրությունը հստակ գործողությունների և մեխանիզմների միջոցով պետք է կանխարգելի Ադրբեջանի արկածախնդիր քայլերը և հավանական նոր ագրեսիաները»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:

Международное сообщество должно предотвратить вероятную новую агрессию Азербайджана 09/27/2022   16:18  |  Лента новостей
Армения ценит адресный и адекватный отклик международного сообщества на максималистские и преступные устремления Азербайджана против стабильности и мира, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян на совместной с главой МИД Греции Никосом Дендиасом пресс-конференции в Ереване.
“Несоразмерная реакция, ставящие знак равенства между агрессором и подвергшимся агрессии, приводят к новым преступлениям. В этом контексте мы ценим позицию дружественной Греции относительно создавшейся ситуации”, - сказал Мирзоян.
Как подчеркнул глава МИД Армении, однозначно, что последствия агрессии должны быть устранены: в первую очередь азербайджанские ВС должны покинуть суверенную территорию Армении, военнопленные должны быть возвращены и режим прекращения огня должен полностью соблюдаться.
“В то же время международное сообщество при помощи конкретных действий и четких механизмов должно предотвратить авантюристские шаги Азербайджана и вероятную новую агрессию”, - отметил Арарат Мирзоян.