Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մանրամասները 09/20/2022   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնև Ռաուի հետ։
Հայաստանի արտգործնախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարաքծի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները՝ անթույլատրելի համարելով քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորումն ու միջազգային և հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումները։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր նմանատիպ գործողություններով հստակորեն խաթարում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործընթացները՝ առանձնահատուկ նշելով միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Գործող նախագահության կողմից թիրախային ու հստակ դատապարտման կարևորությունը։ Ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում առկա մեխանիզմների հրատապ գործարկման անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմը շեշտել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան կոպտորեն խախտում է միջազգային հումանիտար իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար դրույթները։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում:
12:24 27/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի նախագահի օգնականը հայտնել է, թե Բրյուսելում ինչ են համաձայնեցնելու Փաշինյանն ու Ալիեւը
10:48 27/08/2022  |  ՄամուլՀաջորդը զիջելու ենք Հայաստանի բուն տարածքից, առանց ուժի կիրառման․«Հրապարակ»
15:20 25/08/2022  |  ՎերլուծություններՄեզ երկրի մարդիկ են պետք, ոչ թե՝ երկրի հակառակ կողմից Հայաստանին ու հայությունը՝ կպած տզրուկներ․․․

Глава МИД Армении представил Збигневу Рау подробности агрессии Баку и заявил о необходимости немедленного запуска механизмов ОБСЕ 09/20/2022 12:05 | Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с главой МИД Польши, действующим председателем ОБСЕ Збигневом Рау. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, встреча прошла 19 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Министр иностранных дел Армении представил своему коллеге подробности агрессии, развязанной Азербайджаном против суверенной территории РА, посчитав неприемлемыми обстрел гражданского населения и инфраструктуры и грубейшие нарушения международного и гуманитарного права.
Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан своими подобными действиями явно подрывает процессы установления мира и стабильности в регионе, особо отметив важность адресного и четкого осуждения со стороны международного сообщества, в том числе Действующего председательства ОБСЕ. Была также подчеркнута необходимость неотложного применения существующих в рамках ОБСЕ механизмов.
Армянская сторона подчеркнула, что развязанная Азербайджаном широкомасштабная военная агрессия в отношении суверенной территории Армении грубо нарушает основополагающие положения международного гуманитарного права, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта.
В ходе встречи была подчеркнута роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в деле продвижения мирного процесса, направленного на всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.