Արցախի ՄԻՊ-ը և Սիրանուշ Սահակյանը մասնակցել են «2020թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորհրդաժողովին 09/09/2022   11:49  |  Մեկնաբանություն
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մասնակցել է Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վան Դալենի նախաձեռնությամբ և Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի համակազմակերպմամբ Եվրոպական Խորհրդարանում անցկացված «2020թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորագրով խորհրդաժողովին: Խորհրդաժողովի ընթացքում հիմնական բանախոսությամբ հանդես են եկել ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասներ է ներկայացրել 44֊օրա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումների վերաբերյալ՝ նշելով, որ կատարած հանցագործությունների համար Ադրբեջանն այդպես էլ պատասխանատվության չի ենթարկվել և այդ անպատժելիությունն է, որ կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների շարունակական, համակարգային և լայնածավալ խախտումների համար։
Պաշտպանը ներկայացրել է հրադադարի հաստատմանը հաջորդած 22 ամիսների ընթացքում արձանագրված ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումների հետևանքով Արցախում ամենատարրական՝ կյանքի իրավունքի ապահովման սպառնալիքները, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի օգտագործումը որպես գործիք՝ իր անօրինական պահանջների իրականացման համար։ Գեղամ Ստեփանյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական այս քաղաքականությունը հիմնված է հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության վրա և նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկելու ու հայաթափելու Արցախը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել Արցախի կարգավիճակի վերջնական որոշմամբ՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտության իրավունքի վրա։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կարող է միայն որոշվել իր ժողովրդի կողմից, փաստ, որը արձանագրված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված սկզբունքներում։ Հայտարարելով, որ հակամարտությունը կարգավորված է կամ հրաժարվելով կարգավիճակի շուրջ բանակցություններից՝ Ադրբեջանը փորձում է բացառել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հնարավորությունը։ Նման պայմաններում միջազգային հանրությունը պետք է հանդես գա ոչ թե որպես միջնորդ, այլ որպես Արցախի ժողովրդի իրավունքների և ազատությունների՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքի երաշխավոր։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների, դատարանի կողմից կայացված վճիռների և դեռևս քննվող գործերի ընթացի վերաբերյալ։
Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, անդրադառնալով իր հայրենիքում՝ Արցախում, անվտանգ ապրելու հայերի իրավունքին, նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանն արդեն իր հրատապ բանաձևով դատապարտել է Ադրբեջանում պետական մակարդակով հովանովորվող հայատյացության քաղաքականությունը, որն ինքնին այն փաստի ճանաչումն է, որ Արցախի ժողովրդի գոյությունը Ադրբեջանի տիրապետության տակ անհնարին է։
Եվրոպական խորհրդարանի՝ միջոցառմանը ներկա մի խումբ պատգամավորներ վերահաստատել են Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը օժանդակելու իրենց պատրաստակամությունը, իսկ ՄԻՊ֊ը կոչ է արել առավել ակտիվ և հասցեական գործողություններով ու հայտարարություններով միջազգային ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ դադարեցնելու շարունակվող էթնիկ զտման քաղաքականությունն ու պարբերաբար կրկնող ագրեսիաները։
Բելգիայի Թագավորություն և Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում սեպտեբերի 7-8-ին Պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել քաղաքական գործիչների, փորձագետների ու իրավապաշտպանների և հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ»,- գրել է Ստեփանյանը։
16:18 27/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ ներկայացուցիչները չհայտարարված այց են կատարել Ստեփանակերտի գիշերօթիկ հաստատություն
11:13 01/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղավնոյի բնակիչները հնարավոր է տեղափոխվեն Հին շեն և Մեծ շեն բնակավայրեր․ Արցախի ՄԻՊ

Международное сообщество должно выступать не посредником, а гарантом права народа Арцаха на самоопределение - омбудсмен 09/09/2022   16:18  |  Лента новостей
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян принял участие в организованной по инициативе депутата Европарламента от Нидерландов Питера ван Далена и европейского офиса "Ай Дата" Европы АРФД 8 сентября в Европейском парламенте конференции на тему “Война 2020 года и права человека в Арцахе”. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха на своей странице в Facebook.
В ходе конференции выступили с докладами Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян и представитель армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян.
Омбудсмен представил подробности военных преступлений и широкомасштабных нарушений прав человека, совершенных Азербайджаном в ходе 44-дневной войны. Он указал, что Азербайджан так и не был привлечен к ответственности за совершенные им преступления, и именно эта безнаказанность дает зеленый свет на непрерывные, систематические и широкомасштабные нарушения Азербайджаном прав народа Арцаха.
Омбудсмен представил зафиксированные в течение 22 месяцев после установления прекращения огня преступные действия азербайджанской стороны, возникшие в Арцахе вследствие периодических нарушений ВС Азербайджана режима прекращения огня  угрозы обеспечению самого элементарного права – права на жизнь, а также использование Азербайджаном силы или угрозы применения силы в качестве инструмента для реализации своих незаконных требований. Гегам Степанян подчеркнул, что эта политика Азербайджана основана на этнической ненависти к армянам и нацелена на то, чтобы подвергнуть этнической чистке и добиться изгнания армян из Арцаха.
Омбудсмен Арцаха указал, что конфликт может быть урегулирован окончательным решением по статусу Арцаха, основанным на праве народа Арцаха на свободное волеизъявление. Статус Нагорного Карабаха может определять только его народ,  это факт, который зафиксирован в принципах, предложенных Минской группой ОБСЕ.
Заявляя, что конфликт решен, или отказываясь вести переговоры о статусе, Азербайджан пытается исключить возможность урегулирования конфликта мирным путем. В таких условиях международное сообщество должно выступать не посредником, а гарантом прав и свобод народа Арцаха, в том числе права на самоопределение.
В свою очередь представитель армянских военнопленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян представила подробности совершенных Азербайджаном военных преступлениях, решения суда и ход рассматриваемых в ЕСПЧ дел.
Глава европейского офиса "Ай Дата" Гаспар Карапетян, коснувшись права армян на безопасную жизнь на своей же Родине –  в Арцахе, отметил, что Европарламент своей срочной резолюцией уже осудил проводимую в Азербайджане на государственном уровне политику армянофобии, что само по себе является признанием того факта, что существование народа Арцаха под властью Азербайджана невозможно.
Присутствовавшая на мероприятии группа депутатов Европарламента подтвердила готовность содействовать защите прав народа Арцаха, а омбудсмен призвал  к оказанию международного давления на Азербайджан более активными и адресными действия и заявлениями с тем, чтобы он остановил продолжающуюся политику этнических чисток и повторяющиеся агрессии.
В рамках своего визита в Бельгию и Францию 7-8 сентября Степанян провел встречи с политическими деятелями, экспертами и правозащитниками, представителями армянской общины.