Ստեփանակերտում կայացել է Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) կիսանդրու բացման արարողությունը 09/06/2022   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 6-ին, Ստեփանակերտում Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) անունը կրող համար 2 հիմնական դպրոցի բակում տեղի է ունեցել լեգենդար հրամանատարի կիսանդրու բացման արարողությունը:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Արցախի հերոս, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանի ասպետ Աշոտ Ղուլյանի կիսանդրին կանգնեցնելու մտահղացումն իրականություն է դարձել Արցախի Հանրապետության կառավարության և ավստրալահայ բարերար Շանթ Կրաջյանի համաֆինանսավորմամբ, ՀՅԴ նախաձեռնությամբ և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աջակցությամբ: Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության բյուրոյի անդամ, ԱՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը պատմեց, որ հերոսի կիսանդրին կանգնեցնելու գաղափարը վաղուց էր հասունացել։
Դեռևս 2018 թվականին նման առաջարկություն էր ներկայացրել նաև Ա․ Ղուլյանի անվան դպրոցի տնօրենը։
«Այսօր Բեկորի կիսանդրու կողքին կանգնած են մեր փառապանծ բանակի զինվորներն ու նոր սերունդը։
Պատահահական չէ նաև, որ Աշոտի հայացքը սևեռված է դեպի Շուշին։
Այս ամենը մեծ խորհուրդ ունի առ այն, որ Աշոտ-Բեկորի գաղափարները դեռևս իրականանալիք են»,- ասել է Դ. Իշխանյանը:
Կրթօջախի տնօրեն Լաուրա Մարտիրոսյանը նշել է, որ կրթօջախն Աշոտ Ղուլյանի անունը կրում է 1993 թվականից:
«Նրա կիսանդրու տեղադրումը կարևոր իրադարձություն է մեր դպրոցում:
Այն առավել քան պարտավորեցնող է և մեծ հրամայական ունի մեզ՝ ապրողներիս:
Բեկորի վաշտը ձևավորվել է մեր դպրոցում, այս պատերի ներքո են շարվել նրա տղաները, և այս բակից են նրանք գնացել ռազմաճակատ, ցավոք շատերը չեն վերադարձել»,- ասել է Լ. Մարտիրոսյանը:
Կիսանդրու բացման արարողությանը ներկա էին Պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պետական այրեր, հյուրեր, դպրոցականներ:
19:30 25/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտ-Գորիս նոր երթուղին կգործարկվի սեպտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում. Խանումյան
14:05 25/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀրատապ. Հրդեհ ու պայթյուն՝ Ստեփանակերտում
15:55 10/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտը կարող է և պիտի դառնա որոշում ընդունելու տեղ, ու կգան այստեղ որոշում ընդունող մարդիկ կամ նրանց ներկայացուցիչներն այլ տեղերից․ Գեղամ Բաղդասարյան
13:17 05/06/2022  |  Արտակարգ պատահարներՍտեփանակերտում «Մերսեդես»-ի 18-ամյա վարորդը բախվել է 2 մեքենաների. կա 3 տուժած
20:39 02/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում հնչել է միասնական աղոթք՝ արցախահայության խաղաղ կյանքի համար
13:33 26/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցիները խաղաղ ակցիա են իրականացրել Ստեփանակերտում. կոչ են անում կանխել հայերի նոր էթնիկ զտումները
19:42 20/03/2022  |  Արտակարգ պատահարներՍտեփանակերտում շմոլ գազի թունավորման դեպք է գրանցվել. 3 անձ հոսպիտալացվել է
15:34 20/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՍտեփանակերտում պատերազմում զոհված ԱԱԾ աշխատակիցների հիշատակին հուշակոթող է բացվել

В Степанакерте состоялась церемония открытия бюста Ашота Гуляна (Бекора) 09/06/2022   16:52  |  Лента новостей
Сегодня, 6 сентября, в Степанакерте, во дворе начальной школы №2 имени Ашота Гуляна (Бекор), состоялась церемония открытия бюста легендарному полководцу.
Как передает корреспондент "Арцахпресс", идея установки бюста героя Арцаха, кавалера ордена "Боевой крест" первой степени Ашота Гуляна стала реальностью при софинансировании правительства Республики Арцах и австралийского мецената армянского происхождения Шанта Краджяна, инициативе АРФД и поддержке мэрии Степанакерта. Член бюро Армянской революционной федерации, депутат Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян заявил, что идея установки бюста герою зрела давно.
Еще в 2018 году такое предложение представила директор школы имени А. Гуляна.
"Сегодня у бюста Бекора стоят воины нашей славной армии и новое поколение. Также не случайно, что взгляд Ашота устремлен на Шуши. Во всем этом есть большой совет, что идеи Ашота-Бекора еще реализуемы", - сказал Д. Ишханян.
Директор школы Лаура Мартиросян отметила, что с 1993 года образовательный центр носит имя Ашота Гуляна.
"Установка его бюста — важное событие в нашей школе. Это более, чем обязывает и имеет большое значение для нас, живых.Взвод Бекора формировался в нашей школе, его парни выстраивались под этими стенами и с этого двора уходили на фронт. К сожалению, многие не вернулись», — сказала Л. Мартиросян.
На церемонии открытия бюста присутствовали государственный министр Артак Бегларян, государственные деятели, гости, школьники.