Արցախը պետք է միշտ լինի կանգուն ու հայկական՝ շարունակելով իր ընթացքն անկախության ճանապարհով. Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել 09/02/2022   10:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի նեախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 2-ին ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես ճակատագրական ու վճռորոշ օր: Ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանն ընդունեց Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ի լուր աշխարհի ազդարարելով հայկական երկրորդ հանրապետության կազմավորման մասին: Պահը պատմական էր, ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու որոշումը՝ անխախտ, կամքը՝ անկոտրում, ոգին՝ անպարտելի:
Սակայն, միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան ժողովրդավարական պետություն կառուցելու մեր ճանապարհը լի էր անասելի փորձություններով ու դժվարություններով: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը հայ ժողովրդի համար դարձավ մի նոր արհավիրք՝ խլելով մեր հազարավոր քաջազուն որդիների կյանքը, խեղելով բազմաթիվ ճակատագրեր:
Մենք երախտապարտ ենք Հայրենիքի անկախության ու հայ ժողովրդի արժանապատիվ գոյության համար իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր նահատակներին. խոնարհվում ենք նրանց պայծառ հիշատակի ու հպարտ հարազատների առջև:
Մայր Հայրենիքի հետ Արցախի կապն այսօր ապահովում է «Լաչինի միջանցքի» նոր երթուղին, որի անվտանգությունը մեր Հանրապետության համապատասխան կառույցների հետ ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը:
Մենք խորապես շնորհակալ ենք մայր Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներին՝ մշտապես ցուցաբերվող զորակցության համար, Ռուսաստանի Դաշնությանն՝ Արցախում ստանձնած մեծ առաքելության համար, և բոլոր այն պետություններին, քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, որոնք այս բոլոր տարիներին եղել են մեր կողքին՝ հավատարիմ մնալով արդարության, մարդասիրության ու ժողովրդավարության համամարդկային արժեքներին:
Արցախի ժողովուրդը 31 տարի հետո էլ հաստատակամորեն ու վճռական հայտարարում է, որ, ի հեճուկս ժամանակի բոլոր փորձությունների, հավատարիմ է իր ընդունած որոշմանը, հավատարիմ է իր ընտրած ուղուն, որն անշրջելի է ու անխափան: Արցախը պետք է միշտ լինի կանգուն, լինի հայկական և շարունակի իր ընթացքը անկախության ճանապարհով»:
09:57 02/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը. ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ուղերձ է հղել
09:54 02/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն ունի միջազգային հանրության կողմից հաստատված և չչեղարկված մանդատ. Փաշինյան
09:23 01/09/2022  |  ՄամուլՀակառուսական օջախներ ստեղծելու փորձեր՝ նաև Արցախում. «Փաստ»
23:38 31/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳործընթացը մոտենում է հատման կետին, իսկ «մոդերատորը» ավարտում է իր առաքելությունը․ Ղազինյան
23:11 31/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելում ձեռք բերված համաձայնություններն ամբողջությամբ անցել են Բաքվի օրակարգով․ Թևանյան
20:41 31/08/2022  |  ՔաղաքականԿողջունեմ Նիկոլին, եթե Արայիկին պոլերով քարշ տալով ձերբակալի ու բերի Երևան. Նարեկ Սամսոնյան (տեսանյութ)
23:36 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչեւ պաշտոնական հրավեր չլինի՝ սրանք Արցախ չեն գնում․ Շուտով Ալիեւը Շուշի կհրավիրի թեյ խմելու ու մուղամ լսելու․Շարմազանով
22:51 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳործարկվել է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղին․կիրականացվի` Բերդաձորի ենթաշրջանի Հին շեն-Մեծ շեն գյուղերի տարածքով
20:02 30/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշին հանձնելու բեռը գցեցին Միքայել Արզումանյանի վրա. ՔԿ-ն հաստատեց Արզումանյանի ձերբակալությունը

Арцах всегда будет стойким, армянским и продолжит свой путь к независимости - Арутюнян 09/02/2022   10:10  |  Лента новостей
Президент Арцаха Араик Арутюнян направил в пятницу послание по случаю Дня Республики.
"2 сентября 1991 года вошел в историю армянского народа как судьбоносный и решающий день. Совместная сессия Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов приняла Декларацию о независимости Республики Арцах, заявив об образовании второй Армянской республики. Момент был историческим, решение народа жить свободно и независимо было незыблемым, воля - непоколебимой, дух - непобедимым", - говорится в послании, опубликованном на странице Арутюняна в Facebook.
Однако, как отметил президент Арцаха, путь построения демократического государства в соответствии с нормами и принципами международного права был полон испытаний и трудностей
"44-дневная война 2020 года стала новым бедствием для армянского народа, унесшим жизни тысяч наших отважных сыновей и изувечившим многие судьбы. Мы глубоко признательны всем погибшим, отдавшим свою жизнь за независимость Родины и достойное существование армянского народа. Мы преклоняемся перед их светлой памятью и их достойными родными и близкими", - заявил президента Арцаха.
Арутюнян также заявил, что сегодня связь Арцаха с Родиной обеспечивается по новому маршруту «Лачинского коридора», безопасность которого обеспечивают миротворческие силы Российской Федерации совместно с соответствующими структурами нашей республики.
"Мы благодарны за постоянную поддержку нашим соотечественникам, проживающим в Армении и в Диаспоре, Российской Федерации - за важную миссию, осуществляемую в Арцахе, и всем тем государствам, политическим и общественным деятелям, которые были рядом с нами на протяжении всех этих лет, оставаясь верными общечеловеческим ценностям справедливости, гуманности и демократии. Спустя 31 год народ Арцаха твердо и решительно заявляет, что, несмотря на все испытания временем, он верен своему решению, избранному пути, который необратим и непрерывен. Арцах всегда будет стойким, армянским и продолжит свой путь к независимости", -  отметил Араик Арутюнян.