Միջանցքի տեղափոխությունից հետո նոր միջանցքը կանցնի Աղանուս համայնքի վարչական տարածքով, Քաշաթաղից ինչ-որ կտոր կմնա ՝ միջանցքի տեսքով. Խանումյան 08/08/2022 16:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջանցքի տեղափոխությունից հետո նոր միջանցքը կանցնի Աղանուս համայնքի վարչական տարածքով, Հունանավան-Մեղրաձոր բնակավայրերով, հետևաբար, ինչ-որ ձևով Քաշաթաղից ինչ-որ կտոր կմնա՝ միջանցքի տեսքով։ Բնակավայրերում ավանդաբար տնտեսությամբ են զբաղվում՝ մեղվաբուծությամբ, անասնապահությամբ։ Այս մասին Արցախի Հանրային ՀԸ եթերում ասել է Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը։
«Ինչ վերաբերում է Աղավնոյին և Բերձորին, ապա գիտեք, որ մեզ հաղորդել են ռուսական զորախմբի՝ միջանցքի գործող տարածքից դուրս գալու և նոր տարածք տեղափոխվելու մասին, հետևաբար, անհրաժեշտություն է առաջացել քաղպաշտպանության պլանի համաձայն՝ որոշակի գործողություններ անելու»,- նշեց Խանումյանը՝ հավելելով, որ վատ փորձ ունենք՝ քաղպաշտպանության պլանի որոշակի գործողություններ չանելու և պատերազմից հետո որոշ համայնքների բնակիչներին չտարհանելու, որը զուգակցվել է մարդկանց ստորացնելով տարհանմամբ։
Խանումյանի խոսքով՝ բնակիչների մի մասը կտեղափոխվեն Արցախ, մի մասը՝ ՀՀ։ Իսկ թե ինչով է պայմանավորված վերջնաժամկետը՝ օգոստոսի 25-ը, Խանումյանը նշեց, որ ի սկզբանե որպես վերջնաժամկետ էր նշվել օգոստոսի 5-ը, բանակցությունների արդյունքում՝ վերջնաժամկետ է սահմանվել օգոստոսի 25-ը։
Հարցին՝ օգոստոսի 25-ից հետո այս բնակավայրերի բնակիչներն ինչ կարգավիճակով են լինելու, որ ծրագրերից կարող են օգտվել՝ Խանումյանը պատասխանեց՝ ունենալու են տեղահանվածի կարգավիճակ և օգտվելու են պատերազմի հետևանքով տեղահանված անձանց վերաբերյալ ծրագրերով։

Новый коридор пройдет через административную территорию общины Аганус: Ханумян рассказал подробности 08/08/2022   17:08  |  Лента новостей
Новый коридор пройдет через административную территорию общины Аганус, поселков Унанаван и Меградзор, поэтому в некотором роде какая-та часть Кашатага останется в виде коридора,  заявил министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян в эфире Общественного телевидения республики.
"Что касается Ахавно и Бердзора, то вы знаете, что нам сообщили о выходе российского контингента с территории действующего коридора  и  перемещении на новую территорию, следовательно, возникла необходимость в осуществлении определенных действий в соответствии с планом гражданской обороны", - отметил Ханумян.
По его словам, часть жителей переедет в Арцах, а остальная часть – в Армению.
Он также сообщил, что изначально в качестве крайнего срока передачи коридора было установлено 5 августа, но по итогам переговоров срок отодвинули до 25 августа.
В ответ на вопрос о статуср жителей упомянутых населенных пунктов после 25 августа, Ханумян заявил, что у них будет статус перемещенных вследствие войны лиц, они будут пользоваться предусмотренными для них программами.