Եթե ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և Ադրբեջանը երաշխավորեն շփման գծի անձեռամխելությունը, ապա Արցախի ՊԲ-ն մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա.Փաշինյան (տեսանյութ) 08/04/2022   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եթե ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և Ադրբեջանը երաշխավորեն շփման գծի անձեռամխելությունը, ապա Արցախի ՊԲ-ն մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Այս մասին կառավարության նսիտին հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը.
«Ադրբեջանն այսօր անընդհատ խոսում Պաշտպանության բանակի մասին, թե ինչո՞ւ են նրանք տեղակայված շփման գծի երկայնքով:
Եթե ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և Ադրբեջանը երաշխավորեն շփման գծի անձեռամխելությունը, ՊԲ-ն, կարծում եմ, մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա:
Նման անհրաժեշտություն առաջացել է միայն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել խաղաղապահների մանդատը և շարունակաբար խախտում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, այդ թվում՝ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակաբար շահարկում է նաև ԼՂ_ում ՀՀ զինված ուժերի ներկայությունը.
« Պիտի արձանագրեմ պաշտոնապես, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության զինծառայող չկա»,-ասաց Փաշինյանը;

Пашинян отреагировал на спекуляции Баку по поводу присутствия военнослужащих Армении в Арцахе 08/04/2022   12:07  |  Лента новостей
Если миротворческий контингент РФ и Азербайджан будут гарантировать неприкосновенность линии соприкосновения, то у Армии обороны Арцаха не возникнет необходимости в несении боевого дежурства, заявил на заседании кабмина в четверг премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“Азербайджан сегодня постоянно говорит об Армии обороны, о том, почему они размещены на линии соприкосновения. Если миротворческий контингент РФ и Азербайджан будут гарантировать неприкосновенность линии соприкосновения, то, полагаю, у Армии обороны не возникнет необходимости в несении боевого дежурства. Подобная необходимость возникла только после того, как Азербайджан отказался подписать мандат миротворцев и постоянно нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября, в том числе пункт о прекращении боевых действий”, - сказал Пашинян.
Он также отметил, Азербайджан продолжает спекулировать на теме присутствия вооруженных сил РА в Нагорном Карабахе.
“Должен официально констатировать, что военнослужащих Республики Армения в Нагорном Карабахе нет”, - заявил Пашинян.